Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Açık bankacılık uygulamaları bankacılık sektöründe yaygınlaşmaya devam ederken Albaraka Türk Katılım Bankası'nın 2 yıl önce hayata geçirdiği Albaraka API Platformu çatısı altında geliştirdiği API’ler ile Türkiye’de açık bankacılık alanında sektörde ses getiriyor. İştiraki olan fintech girişim kurucusu Insha Ventures’ın bünyesindeki ApiConnect ile birlikte toplam 63 bankacılık API servisi sunan Albaraka API Platformu, 2019 yılı başından bu yana kamu ve özel bankaların API’lerini periyodik olarak takip edip deneyimleyen BirAPI Open Banking Solutions tarafından son paylaşılan değerlemeye göre geliştirici deneyimi anlamında “Yılın API Platformu” oldu.

Açık bankacılığın getirdiği değişikliklerin finansal hizmetler sektörü için çok umut verici fırsatlar sunduğunun altını çizen Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer, “Albaraka API Platformu’nda hesaplar, ödemeler, para transferi, kredi/finansman, kredi kartı, bilgi servisleri, yatırım ürünleri ve analik servisler olmak üzere toplam 8 başlıkta 63 bankacılık API’si bulunuyor. ApiConnect’in geliştirdiği e-para ve sigorta API’lerini de eklediğimizde bu sayı çok kısa süre içinde 100 rakamını geçecek. Önceliğimiz rakamlardan ziyade esnek çözümler geliştirebilmek ve müşterilerimizin açık bankacılık ihtiyaçlarını giderebilmek" diye konuştu.

Albaraka API’leriyle bugüne kadar Param, Ozan, ininal ve Sipay ile çok sayıda elektronik para ve ödeme kuruluşu entegrasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Sezer, "Sadece lisanslı finansal kuruluşlar değil yenilikçi çözümler üreten çok sayıda fintech de apilerimizi kullanıyor. Hedefimiz yakın zamanda epara, sigorta, yatırım ürünleri gibi ihtiyaç duyulan API’lerini de ekleyerek Albaraka Api Platformu’nu ApiConnect çatısı altında yepyeni bir fintech oluşumuna dönüştürmek ve uçtan uca lisans, teknoloji ve büyüme danışmanlığı vermek” dedi.

Utku: Açık bankacılık da öncü olmaya devam edeceğiz

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku ise “Albaraka API Platformu ile 2019 yılından bu yana kurumsal firmaların yanı sıra finansal teknoloji girişimlerine ve startup’lara hizmet veriyoruz. Henüz 2 yıllık bir geçmişe sahip platformumuzun başarısını “Yılın API Platformu” seçilerek taçlandırmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Türkiye’de açık bankacılık alanında öncü olma vizyonumuzla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Avrupa’da başlayan açık bankacılık yolculuğumuzda edindiğimiz tecrübemizi paylaşmaya hazırız” dedi.