Advertisement

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 Mart 2020 tarihinden itibaren stoklarındaki fındıkları satacağını açıklanmasının ardından serbest piyasada fındık fiyatları 50 kuruş geriledi.

Üreticilerin en büyük kuruluşlarından biri olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise müdahale kurumu olarak görev yapan TMO’nun fındık satış yönteminin doğru olmadığını savundu.

TMO’nun stoklarında bulunan fındığı satması konusunda bir sorun olmadığını ifade eden Bayraktar ancak TMO'nun fındığı üreticiden aldığı haliyle piyasaya sürmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bayraktar, "TMO'nun bir müdahale kurumu olarak piyasada yer alması fındık fiyatlarının yükselmesi bakımından etkili oldu. Kısa sürede fındık fiyatı 14 liradan 22 lirayı gördü. Henüz yeni sezonun başlamasına 6-7 ay gibi bir süre var. TMO'nun bu süre içerisinde elindeki fındığı piyasaya sürmesi demek fiyatların bundan olumsuz etkilenmesi anlamına gelir. Ebetteki TMO elindeki fındığı satmalıdır ancak yöntem bu olmamalıdır. TMO elindeki fındığı mamul haline dönüştürerek, işleyerek satarsa daha çok kâr elde edecektir. Bunu da FİSKOBİRLİK aracılığıyla yapması doğru olacaktır” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in de TMO’nun elindeki fındığa talip olduğunu açıklayan Bayraktar, “Bir sanayici gibi TMO’dan fındık alma durumunda değiliz. Fındık üreticilerinin en büyük kuruluşu olarak kurumsal anlamda kararname ile ya da daha uygun şartlarda TMO’nun satacağı fındığa talipliyiz. TMO’nun elindeki fındığı alarak mamul haline dönüştürmemiz satılacak fındığa katma değer sağlayacaktır. Oysaki TMO elindeki fındığı olduğu gibi satması sadece yabancı sanayicileri bize rakip oluşturur. Yabancı sanayicilerin en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde sadece bizim fındığı işleyerek satmamız hem bize hem de ülkemize fayda sağlayacağı bir gerçektir” uyarısında bulundu.

TMO’nun fındık satacağı açıklanmasının ardından serbest piyasada 21 lira olan fındık fiyatları 20.50 liraya geriledi.