Advertisement
HABERLER ABONE OL

Haziran ayında ABD'de bankacılık sektörüne ilişkin daha zayıf performans beklentisini ortaya koyan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten bu kez ABD bankaları için daha net bir uyarı geldi.

CNBC'ye konuşan Fitch analisti Chris Wolfe Haziran ayındaki değerlendirmenin bankaların notlarının düşürülmesini tetiklemediği için büyük ölçüde fark edilmediğini söyledi.

Sektörün notunun AA-'den A+'ya bir basamak daha düşürülmesinin, Fitch'in kapsadığı 70'ten fazla ABD bankasının her birinin notlarını yeniden değerlendirilmesine neden olacağını ifade eden Wolfe "Eğer notu A+'ya düşürürsek, bu tüm finansal ölçütlerimizi yeniden ayarlamamıza ve muhtemelen negatif derecelendirme eylemlerine dönümesine yol açacaktır" dedi.

Geçen hafta, Moody's 10 küçük ve orta ölçekli bankanın notunu düşürmüş ve 17 banka için daha kesinti yapılabileceği konusunda uyarmıştı.

Fitch Haziran ayında ülkenin kredi notu üzerindeki baskı, Mart ayındaki bölgesel banka iflaslarının ortaya çıkardığı yasal boşluklar ve faiz oranlarındaki belirsizlik nedeniyle sektörün "faaliyet ortamı" puanını AA'dan AA-'ye düşürmüştü.

Notun A+'ya bir kez daha düşürülmesi sektörün puanının, en yüksek puan alan bankaların bazılarından daha düşük olması sorununu doğuracak.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, ABD'nin en büyük iki bankası olan JPMorgan ve Bank of America, faaliyet gösterdikleri ortamdan daha yüksek derecelendirilemeyecekleri için notları büyük olasılıkla AA-'den A+'ya düşürülecektir.

Wolfe'a göre, JPMorgan gibi üst düzey kuruluşların notları düşürülürse, Fitch en azından tüm emsallerinin notlarını düşürmeyi düşünmek zorunda kalacak.

Bu da potansiyel olarak bazı zayıf kreditörleri yatırım yapılamaz statüsüne yaklaştırabilir.