Advertisement

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen bazı teknik ekipmanların henüz dönmediğine işaret edildi.

Bu nedenle hatta kullanılan bir gaz kompresörünün daha kapatılacağı bilgisine yer verilen açıklamada, "Kuzey Akım boru hattına gaz tedariki, 16 Haziran itibarıyla günlük 67 milyon metreküpe kadar sağlanabilir." ifadesi kullanıldı.

Gazprom, dün yaptığı açıklamada Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor. Şirketten daha önce yapılan açıklamada, Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

Gazprom'un bir kompresörü daha devreden çıkarmasıyla Avrupa’da doğalgaz vadelileri yüzde 9 yükseldi.

Gazprom İtalyan ENI'ye gaz tedarikini yüzde 15 azalttı

Rus enerji şirketi Gazprom'un İtalyan enerji firması ENI'ye gaz akışını yüzde 15 azalttığı bildirildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin dün İsrail'de mevkidaşı Naftali Bennett ile görüşmesinde enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gündeme gelmişti. Bennett'in gaz konusunda İsrail'in AB'ye yardım edebileceğini dile getirdiği ve Draghi'nin de İsrail gazının Avrupa'ya taşınmasındaki arayışlardan bahsettiği basında yer almıştı.