Advertisement
HABERLER ABONE OL

Gazprom, Kuzey Akım ile ilgili risklerin ortadan kalkmadığını duyurdu.

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada'da bakımı yapıldıktan sonra Kuzey Akım doğalgaz boru hattında kullanılmak üzere Rusya'ya teslim edilmesi gereken Siemens türbinine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemeyen sevkiyatla ilgili açıklamada, bazı evrakın Siemens'ten Gazprom'a ulaştığına işaret edilerek, "Ancak evrak, daha önce tespit edilen riskleri azaltmazken, daha fazla soru işareti yaratmıştır." ifadesi kullanıldı.

Özellikle Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından uygulanan yaptırımlara ilişkin konuların hâlâ güncel olduğunun belirtildiği açıklamada, "Bu yaptırımlarla ilgili konuların çözümü, türbinin Rusya'ya teslimatı ve Portovaya kompresör istasyonundaki diğer türbinlerin acil bakımı için önem taşımaktadır." denildi.

Acil çözüm istendi

Açıklamada, söz konusu sorunların çözümü için Siemens'ten tekrar "ivedi destek" talep edildiğinin altı çizildi.

Gazprom, Siemens'e ait türbinin Kanada'da yapılan bakımlarının ardından Rusya'ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını yüzde 60 düşürmüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Kanada'dan sevk edilmesi beklenen türbin motorunun devreye alınmasından sonra doğal gaz sevkiyatının teknik açıdan mümkün olan azami düzeyde tekrar başlayacağını söylemişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Almanya Federal Enerji Şebekesi Ajansı’nın (FNA) açıklamasına göre enerji şirketi Uniper SE’nin yakıt rezervlerinden kullanımını durdurmasıyla ülkenin doğalgaz stok seviyeleri tekrar yükseldi.

Verilere göre Cuma günü yüzde 65,5 olan Almanya stokları Cumartesi günü yüzde 65,9’a yükseldi.

FNA Başkanı Klaus Müller Pazartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada stok seviyelerinin tekrar doğru bir istikamete geldiğini ve Almanya’nın bir sonraki hedefinin 1 Eylül’de yüzde 75’e ulaşmak olduğunu kaydetti.

Almanya’nın stok seviyelerini yüksek tutmasının olası yeni bir Rus kesintisinde kışı atlatabilmek için hayati bir öneme sahip olduğu belirtiliyor. Moskova, Ukrayna işgali sonrası bölgesel gerilimlerin yükselmesiyle Avrupa’ya gaz tedarikini kısmıştı.

Geçtiğimiz hafta bakım çalışmaları nedeniyle akışın durduğu ana boru hattı Kuzey Akım’dan gaz akışı tekrar başlamış olsa da önümüzdeki dönemde tedarikin ne kadar sağlıklı devam edeceğiyle ilgili endişeler devam ediyor.

Bu ay başında Uniper’in müşterilerine gaz sağlayabilmek için tesislerinden gaz çekmeye başlamasıyla ülkenin stok seviyeleri gerilemeye başlamıştı. Şirket düşen Rus gaz akışı sonrası spot piyasadan daha yüksek bedelle gaz satın almak zorunda kalarak ödeme aczi yaşama riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Almanya'dan enerji şirketi Uniper için kurtarma paketi

Gelişmeler üzerine Almanya hükümeti ülkenin enerji şebekesini kurtarmak amacıyla geçtiğimiz hafta Uniper için 17 milyar euroluk bir kurtarma paketi açıklamıştı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Ekonomi Başdanışmanı Joerg Kukies, “Gazprom ve Rusya hükümeti enerji tedarikinde anlaşma maddelerini ihlal ediyor. Bizim çözümümüz enerji arzımız için sistemsel öneme sahip bir şirketi tekrar istikrarlı hale getirecek” ifadelerini kullandı.

Almanya daha önce yüzde 90 olan gaz stok seviyesi hedefini geçtiğimiz hafta yüzde 95’e çıkardı. Ülke halihazırda doğalgaz acil durum planının ilk iki adımını devreye almış durumda ve arz durumunda net bir bozulma olması halinde üçüncü adımı da uygulayabileceğini belirtmişti. Gerçekleşmesi halinde bu hamle endüstrilerin kısıtlı gaz kullanabileceği anlamına geliyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları bu ay yüzde 15 yükselirken geçtiğimiz yıla göre ise 4 kattan fazla değer kazandı.