Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ek vergi tarifelerini geri almak konusunda anlaşmadıklarını açıklaması para birimlerinin düşüşünde etkili oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1,204.16 puanda yatay seyrederken MSCI AC Asya Pasifik Endeksi % 0.6 düşüşle 165.33'e geriledi.

Singapur'daki TD Securities Kıdemli Stratejisti Mitul Kotecha piyasaların Trump'ın açıklamaları sonrası temkinli bir başlangıç yaptığını belirterek "Güney Kore'nin ihracat rakamları gibi zayıf gelen veriler ticaret savaşlarının hala etkili olduğunu gösteriyor. Risk iştahındaki tersine dönüş Endonezya rupisi gibi yüksek betalı para birimlerini etkiliyor" yorumunu yaptı.

Çin yuanı söz konusu gelişmeyle gerilerken Güney Kore wonu 6 hafta yükseliş sonrası düşüşe geçti. Hint rupisi diğer Asya paralarını izleyerek 2. günde de düşerken Endonezya rupisi geriledi. Tayland bahtı geçen hafta yabancıların hisse senedi ve tahvil piyasasından çıkışıyla 3 haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti. Malezya ringiti ve Filipin pesosu da geriledi.

Tayvan doları ise 2018'de görülen en yüksek seviyelere yakın seyretti.