Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısına İlişkin açıklama yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Bakanı Nureddin Nebati, toplantıda alınan kararlara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kış aylarında sebze ve fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en az düzeye indirmeye yönelik önlemlere ilişkin yol haritasının belirlendiğini belirtti.

Yapılan açıklamaya göre, küresel gıda fiyatlarının güncel durumu ve Türkiye'nin 2022 yılı hasat sezonundaki gelişmeler doğrultusunda gıda fiyatlarının seyrinin değerlendirildiği toplantıda yem fiyatlarındaki artış da masaya yatırıldı.

Gıda Komitesi'nden yapılan açıklamada, "Yem fiyatlarındaki gelişmelerin üreticilerimize ve dolayısıyla vatandaşlarımıza getirebileceği olumsuz etkileri asgari düzeyde tutmak için alınabilecek olası tedbirler tartışılmış ve yol haritası oluşturulmuştur" denildi.

Açıklamada, "Kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en az düzeye indirmeye yönelik tedbirler tartışılmış ve sera yatırımlarının hızlandırılması ilişkin kurumlarla işbirliği içinde çalışamalar yapılması hususu kararlaştırılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada ayrıca hallere giriş ve çıkışın ilgili bakanlıklarca yakından izlenmesine, bu sistemten alınacak bilgiler dahilinde hızlı bir şeklide tüketici mağduriyetini önleyecek çözüm ve önlemlerin uygulanmasına ve bu konuda kurumlar arası işbirliğinin yüksek seviyede südürülmesine karar verildiği belirtildi.