Advertisement

Goldman Sachs Group Inc. pandeminin neden olduğu volatiliteyi paraya çeviren diğer büyük ABD'li bankaların arasına katıldı. Bankanın tahvil traderları şimdiye kadar Wall Street'teki en güçlü gelir artışını kaydetti.

Goldman'ın hisse senedi ve tahvil alım satımından kaynaklı geliri üçüncü çeyrekte yüzde 29 arttı. Sabit getirili menkul kıymet işlemlerinden kaynaklı geliri yüzde 49 artış kaydetti. Dün kâr rakamlarını yayınlayan JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup Inc. de benzer sonuçlar açıkladı. Goldman'ın dört biriminin tamamının geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yükseldi.

Pandeminin başından bu yana kaydedilen alım satım geliri, ülkenin en büyük bankalarının tüketici faaliyetlerindeki zayıflığın dengelenmesine yardımcı oldu. Kredi kayıpları için ayrılan karşılıklar yılın ilk yarısında artış kaydetti.

Perakende bankacılık dünyasında hala küçük olan Goldman'ın anlaşma sağlama ve trading birimleri, hisse senedi fiyatının bazı rakiplerinin deneyimlediği gibi sert düşmesini engellemede önemli bir rol oynadı. Ayrıca kredi kayıpları için ayırdığı karşılıklarda bir önceki yıla göre sürpriz bir düşüş oldu.

Goldman'ın hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 8.3 ekside bulunuyor. S&P 500 Finansal Endeksi'nde düşüş ise yüzde 19 seviyesinde. Hisse senedi TSİ 16.25'te yüzde 1.75 yükseldi.