Advertisement

Goldman Sachs'ın Salı günü yayınladığı raporda bankanın 2020 yılı için gelişen piyasalara ilişkin değerlendirmesi yer aldı.

Zayıf ve yavaşlayan bir büyüme yılının ardından Çin hariç önemli gelişen ülkelerde büyümenin iyileşebileceği belirtilen raporda, varlık getirilerinin pozitif ancak daha az Fed desteği nedeniyle daha ılımlı olabileceği ifade edildi.

Banka, EM tarafında pozitif ancak ılımlı varlık getirileri beklentisinin yanında ticaret gerginlikleri, ABD'deki siyasi gelişmeler, likidite ve EM'lerin kendine has durumları olmak üzere yön belirlenmesi ve hedge edilmesi gereken birçok zorluk olduğu yönünde uyarıda bulunuyor.

Goldman'ın raporunda EM'lerde getirilerin dinamosunun karlar ve hisse başına düşen karlardaki henüz başlayan toparlanmanın olacağı belirtilirken, “2020 için toplam getiri beklentimizi yüzde 8 kar artışı, EM paralarının dolar karşısındaki yüzde 2'lik değer artışı ve yüzde 3'lük kar payının hafif değerleme baskısıyla dengelenmesinden oluşuyor.” dendi.

Fed'in genişleme dalgası çekilirken EM tahvillerinde daha nötr bir duruşun uygun olacağı vurgulanan raporda, Rusya gibi yüksek faiz ödeyenlerin daha iyi performans gösterebileceği söylendi.