Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD mahkemesi, Goldman Sachs Group Inc ve Morgan Stanley'nin, Bill Hwang'ın 36 milyar dolarlık Archegos Capital Management şirketinin 2021'deki hızlı çöküşü hakkında suçlandığı yedi davayı reddetti. Manhattan'daki ABD Bölge Hakimi Jed Rakoff, yatırımcıların piyasa manipülasyonu ve içeriden bilgi sızdırma iddialarını da reddettiğini açıkladı.

Farklı bir yargıç geçen Mart ayında davaları reddetmişti ancak yatırımcıların Goldman ve Morgan Stanley'e yeniden dava açabilmesşne izin vermişti. Wall Street bankaları Archegos'un başlıca brokerlarından ikisiydi.

Archegos'un çöküşü, Hwang'ın ViacomCBS, Discovery ve Baidu gibi holdinglerden büyük miktarda hisse almak için toplam getiri takasları olarak bilinen finansal sözleşmeleri kullanması ve tahminen 160 milyar dolarlık bir hisse senedi riski oluşturmasından kaynaklanmıştı.

Hwang'ın hisse senetlerine yatırım yapanlar, Hwang'ın aynı zamanda marj çağrılarını karşılayamadığı için satıcı olabileceğine dair içeriden edindikleri bilgilere dayanarak Goldman ve Morgan Stanley'i bu hisse senetlerinin satışından sorumlu tutmaya çalışmışlardı.