Advertisement
HABERLER ABONE OL

Pacific Investment Management Co. (Pimco) Kurucu Ortağı ve eski CIO’su Bill Gross, Fed’in bilançosunu küçültmeyi şimdi sonlandırması ve bir resesyonu önlemek için gelecek aylarda faiz indirmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Bloomberg’e konuşan Gross, Fed’in başında olsaydı nasıl bir politika izleyeceğinin sorulması üzerine “Niceliksel sıkılaşmayı durdururdum. Bu noktada niceliksel olarak sıkılaşmaya devam etmek doğru bir felsefe ve politika değil” yanıtını verdi. Gross, merkez bankasının önümüzdeki 6-12 ay içinde faiz oranlarını düşürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD’de reel faiz oranlarının çok yüksek olduğunu belirten Gross, “ekonominin ciddi bir resesyona girmemesi için” getirilerin yaklaşık yüzde 1-yüzde 1,5’e düştüğünü görmek istediğini söyledi. Borçlanmanın gerçek maliyetinin bir ölçüsü olarak görülen 10 yıllık enflasyona endeksli tahvillerin getirisi ekim ayında yüzde 2,6 ile 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Getiriler şu sıralarda yaklaşık yüzde 1,8’e gerilemiş durumda.

Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius da Fed’in ABD ekonomisinde yumuşak inişi başarma yolunda ilerlediğini ve mart ayında faiz indirmenin “mantıklı” göründüğünü söyledi. Bununla birlikte, piyasalarda mart ayına dair faiz indirim fiyatlaması son dönemde açıklanan veriler ve Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla yüzde 37’lere kadar gerilemiş durumda.