Advertisement

İRFAN DONAT

Son 1 yılda, çeşidine göre değişmekle birlikte gübre fiyatlarına gelen yüzde 236-441 oranındaki zamların ardından gözler, kurdaki geri çekilme ile birlikte gübre fiyatlarına çevrildi.

Gübre şirketlerinden gübre fiyatlarında yaptıkları indirimlere yönelik açıklamalar gelmeye başladı.

Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren İstanbul Gübre Sanayii AŞ. (İGSAŞ) Dövizdeki düşüşün ardından gübre fiyatlarında indirim yaptığını açıkladı.

Kompoze gübre ürünlerinde indirim yaklaşık yüzde 16,5 olurken, ürede ise yaklaşık yüzde 20 oranında indirim yapıldı.

Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Gemlik Gübre ise CAN %26 gübresinde yüzde 54 indirim yaparak, ton başına yeni fiyatı 7,425 TL olarak belirledi.

Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş (BAĞFAŞ) ise ton fiyatı 8,850 TL olan CAN gübresinde yüzde 18,2 indirim yaparak fiyatı 7,240 TL'ye çekti.

BAĞFAŞ, tonu 9,675 TL olan amonyum sülfat fiyatında ise yüzde 26 indirim yaparak fiyatı 7,165 TL seviyesine düşürdü.

Tekfen Holding çatısı altındaki Toros Gübre'den yapılan açıklamada ise "Toros Gübre, günlük olarak piyasa fiyatlarına paralel şekilde fiyatlarını ayarlıyor. Kur ve maliyet bazlı hesaplamalar sonrası tüm gübre çeşitlerinde ortalama yüzde 20-25 oranında indirimler söz konusu" denildi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan GÜBRETAŞ firmasından ise indirim yerine bir açıklama geldi. GÜBRETAŞ'ın resmi Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, "Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin şirketi GÜBRETAŞ olarak, her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yararını gözetip, ürün bulunulurluğunu ve uygun fiyat politikamızı sürdüreceğimizi yeniden teyit ediyor, döviz kurlarının düşüşe geçmesi ve sektördeki diğer firmaların fiyatlarını indirmeleri ile birlikte piyasadaki gübre fiyatlarının GÜBRETAŞ'ın uyguladığı fiyatlara yaklaşmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Dün Bloomberg HT'ye konuşan Gübre Üreticileri ve İthalatçıları İhracatçıları Derneği (GÜİD) Başkanı Metin Güneş, "Son günlerde kurdaki düşüş genel olarak globaldeki fiyat artışının dışında kurdan oluşan baskıyı azaltacaktır. Dolayısıyla fiyatlama konusunda mutlak surette kura bağlı olarak kısmi düşüler olacaktır. Çünkü en son genel olarak firmalarımız fiyatlamaları 13,5-15 TL civarındaki kur seviyesinden fiyatlamıştı. Şimdi firmalar yavaş yavaş kura bağlı olarak fiyatlarını geriye çekiyorlar. Dünyada da gaz fiyatları kısmi olarak geriliyor. Eğer bu gerileme devam ederse globalde de kısmi bir fiyat düşüşü oluşabilir. Bununla birlikte Rusya ve Çin'in ihracat yasaklarına devam etmesi fiyatları baskılıyor" dedi.

Hatırlanacağı üzere Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 1 Aralık günü paylaştığı bültende "Son bir yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 441, üre gübresi yüzde 394, amonyum nitrat gübresi yüzde 373, DAP gübresi yüzde 259 ve 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 236’lık bir artış yaşandı" açıklamasında bulunmuştu.