Advertisement
HABERLER ABONE OL

Poyraz, Tarım Kredi iştiraki Gübretaş'ın Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan altın madeni sahasında gelinen son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

Söz konusu sahanın 2008'de işletilmek üzere Koza Altın şirketine verildiğini ancak şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine Gübretaş tarafından sözleşmenin iptali için dava açıldığını anlatan Poyraz, söz konusu davaların 2019'un Aralık ayında temyiz aşamaları dahil sonuçlandığını ve oradaki sahanın her türlü hakkıyla Gübretaş’a teslimine karar verildiğini söyledi.

Poyraz, bu süreçte FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sürecinin yaşandığını ve Koza şirketinin TMSF'ye geçtiğini anımsatarak, şöyle konuştu;

"Biz mahkeme aşamaları tamamlanır tamamlanmaz TMSF ve Koza ile diyaloğa geçip, maden sahasıyla ilgili tüm devir sürecini tamamladık. Maden sahasıyla ilgili geçmişten bugüne altın varlığının değerinin tespitine yönelik sondaj çalışmaları vardı. Mahkemeler devam ederken sondaj çalışmaları kısmen devam etti. Sondajlarla ilgili teknik dokümanlar ve verileri de Koza'dan bedel karşılığı devraldık. Uluslararası akredite bir firmayla devraldığımız bilgilere ilişkin rapor güncelleme çalışmalarına başladık. Kasım ayı sonu itibarıyla da bu rapor kurumumuza teslim edildi."

Bundan sonraki sürecin nasıl yönetileceğine ilişkin çalışma da yaptıklarını ifade eden Poyraz, bu süreçte Gübretaş'a ait Gübretaş Maden AŞ şirketini kurduklarını bildirdi.

Poyraz, maden sahasındaki varlığın, Türk ekonomisi ve Gübretaş açısından ciddi bir değeri ortaya koyduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Borsaya bildirdiğimiz raporda da sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğu ortaya konuldu. Bunun da 1 milyon 920 bin onsunun kesinleşmiş, şu anda çıkarılmaya hazır altın rezervi olduğu ortaya konuyor. Ayrıca 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğinin tespiti yapılıyor. Bu miktarı da hesaba katınca Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedebiliriz. Bugünkü fiyatlar üzerinden bunu da değer olarak ortaya koymaya kalktığımızda yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değerden bahsediyoruz."

Bu madenin, dünyada da sayılı madenler arasında yer aldığını vurgulayan Poyraz, "Belki Türkiye'de ilk, dünyada da ilk 5'e girecek yoğunlukta altın değerine sahip. Dünya ortalamalarının yüzde 2-3 civarında olduğu düşünüldüğünde, buradaki ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ortalama oranı yüzde 8,6. Bu oran maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12'lere, 14'lere çıkıyor. Sondajlar bunu ortaya koyuyor. Bu da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğu anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

"Kendi imkanlarımız ve ekiplerimizle çıkaracağız"

Genel Müdür Poyraz, Türk ekonomisine bu madeni kazandırmak için ciddi hazırlıklar yürüttüklerini belirterek, "İşletmesini farklı bir firmaya verebilirdik ya da başka bir firmayla ortak olabilirdik ancak Gübretaş Maden AŞ şirketini yapılandırarak Gübretaş'ın gücü, Tarım Kredi'nin desteğiyle bu madeni kendi imkanlarımız, kendi ekiplerimiz, kendi yatırımlarımızla çıkarıp Gübretaş, Tarım Kredi ve Türk tarımına kazandırma kararını verdik. En son verdiğimiz nihai karar, biz bunu milli, yerli kaynaklarla Tarım Kredi ve Gübretaş iş birliğiyle Maden AŞ'yi doğrudan doğruya bu işi yapacak şekilde teşkilatlandırarak, teknik anlamda donatarak, finansman anlamında destekleyerek kendimiz yapacağız. Buradan elde ettiğimiz değeri de Gübretaş'a kazandırıp, şirketin tesislerinde, yenileme yatırımları ve yeni yatırımlarla Türk tarımına ve ekonomisine kazandıracağız. Teknik hazırlıklarımız ve finansman çalışmalarımız hızla devam ediyor, 2 yıl içinde buradaki finansman çalışmalarımız hızla devam ediyor, 2 yıl içinde buradaki madeni Türk ekonomisine kazandıracağız. 2 yıl içinde ilk altını çıkartıp, Türk ekonomisinde değere dönüştürmeyi hedefliyoruz." dedi.

"Rezerve dönüşme potansiyeli olan başka alanlar da var"

Konuya ilişkin Bloomberg HT'ye konuşan Fahrettin Poyraz 3.5 milyon ons civarında kaynak tespiti yaptıklarını, 2 yıllık sürede madeni çıkartmayı hedeflediklerini bildirdi ve "umuyoruz ki 2023'e girmeden bu maden sahasından çıkan altını ekonomiye kazandıracağız" diye konuştu.

Poyraz maden sahasının işletmesinin 2020 yılının Ocak ayında tüm işletme ve ruhsat haklarıyla Gübretaş'a geçtiğini kaydederek "Biz tüm hakları devraldıktan sonra Koza'yla oturduk ve 2020 yılında oradaki tüm verilerin satın alınmasıyla ilgili bir sözleşme yaptık" dedi.

Poyraz "tespit edilen 3.5 milyon onsun 1.9 milyon onsu kesin rezerve dönüşmüş vaziyette, 1.3 milyonu da çalışmaları devam ettirerek rezerve katılacak. Yani şu anda kesin olarak 3.2 milyon onsluk bir altın varlığından söz edebiliriz." diye konuştu.

Altın varlığının bugünkü ekonomik değerinin 6 milyar dolar civarında olduğunu belirten Poyraz bu altının çıkarılması için bir takım yatırımlar ve masraflar yapılması gerektiğini belirtti.

Poyraz rezerve dönüşme potansiyeli olan başka alanlar olduğuna da dikkat çekti.

Poyraz madenin nasıl çıkarılacağı konusunda ise şunları söyledi, "biz kendimiz yapılandıracağımız bir şirketle yapmanın Tarım Kredi ve Türk tarımı açısından daha doğru olacağını düşünüyoruz. Geçen Nisan ayında maden şirketimizi kurmuştuk. Şimdi Gübretaş Maden AŞ'yi teknik ve finansman anlamında oluşturup bu işe gireceğiz, hedefimiz 2 yıllık sürede madeni çıkartmak"

İki sahada sondajların henüz tamamlanmadığını kaydeden Poyraz sondajlama çalışmalarının devam edeceğini belirterek "bizim inancımız, sondajlamalarla bu rakam yukarı doğru gidecek. Yatırımlarımızı hızlıca yapacağız, umuyoruz ki 2023'e girmeden bu maden sahasında çıkan altını ekonomiye kazandıracağız" yorumunu yaptı.