Advertisement

Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, "2007-2014 döneminde Avrupa Yatırım Bankasından (AYB) sağladığımız kredi tutarı 18 milyar euroya ulaştı" dedi.

Aktaş, AYB Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom'un da bulunduğu ortak basın toplantısında, Türkiye ile AYB arasındaki ilişkinin 50 yılı aşkın süredir devam ettiğini belirtti.

İşbirliğinin özellikle son yıllarda büyük bir ivme kazandığını kaydeden Aktaş, "2007-2014 döneminde AYB'den sağladığımız kredi tutarı 18 milyar euroya ulaştı. Yıllık ortalama 2,3 milyar euro civarında bir tutar, Bankanın ülkemiz için önemli bir kalkınma ortağı olduğunu teyit ediyor" ifadelerini kullandı.

Aktaş, AYB'nin demiryolu, enerji, altyapı, afet yönetimi, KOBİ finansmanı gibi konularda da finansman sağladığını dile getirerek, 2014 yılındaki portföyde bunun görülebileceğini söyledi.

Geçen yıl AYB'den temin edilen finansman miktarının 2,1 milyar liraya ulaştığını bildiren Aktaş, bu sene de benzer bir finansman programı gerçekleştirmeyi istediklerini vurguladı.

- AYB, tarihi projelere de finansman sağlıyor

Müsteşar Yardımcısı Aktaş, AYB'nin, Türkiye'nin tarihi projelerine de finansman sağladığını kaydederek, "AYB, finansman boyutu açısından Marmaray projesine 1,3 milyar euro, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesine yaklaşık 1,5 milyar euro katkı sağladı. Finansman boyutunun ötesinde, AYB bu projelerde yer alarak sahip olduğu uluslararası uzmanlık ve deneyimlerini ülkemizle paylaşıyor. Bu konu en az krediler kadar önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Aktaş, son 14 yılda Hazine garantisi altında AYB'den sağlanan kredi tutarının da 5,4 milyar euro seviyesinde olduğunu söyledi.

- "KOBİ'lerin finansmana erişimini artıracağız"

Aktaş, Türkiye'de 3,5 milyon civarında KOBİ olduğunu belirterek, bunların sadece 3'te 1'inin finansmana erişebildiğini dile getirdi. Kalan büyük bir kısmın bugünkü bankacılık sistemi içerisinde finansmana erişemediğini kaydeden Aktaş, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun (YOİKK) bu konuda bir çalışması olduğunu bildirdi.

Aktaş, Hazine Müsteşarlığı olarak Dünya Bankası ile ortaklaşa bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"KOBİ'lerin sahip oldukları taşınır varlıkların teminat olarak kabul edilebilmesini sağlayacak bir sistemin oluşturulmasına çalışıyoruz. KOBİ'ler genellikle çok fazla gayrimenkulleri olmayan işletmeler, daha çok taşınır mallarla faaliyetlerini yürütüyorlar. Bizdeki rehin hukuku nedeniyle bu taşınırları finansmana erişim noktasında temin olarak kullanmakta sıkıntıları var. Bu bağlamda önümüzdeki dönemde taşınırların merkezi bir sistemle kayıt altına alınması ve bunların bankalar tarafından kolayca teminat olarak kabul edilmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıyla KOBİ'ler daha fazla finansmana erişim imkanı sağlayacaklar."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Mart 2015 Cuma, 09:53 Misafir IMF ye borcu ödedik avrupadan mı alıyoruz artık borç?