Advertisement

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ilk yarıya ilişkin sektör verilerini yayımladı.

Buna göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,3 oranında azalarak 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 10,3 oranında azalarak 278 bin 282 adet, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5,6 azalarak 79 bin 622 adet oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Haziran ayında yüzde 1, otomobil pazarı yüzde 2,9 artarken, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5,5 oranında azaldı.

Verileri değerlendiren Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarında ürün bulan markaların satış yaptığını belirterek, "Her markanın, her modelin bazı aylarda bulunurluğunda sıkıntı varken nispeten bazı modellerde rahatlama da olsa sektör genelinde sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor." dedi.

"Her şey normal gitseydi 1,2 milyonluk bir iç pazarı konuşurduk"

Türkiye otomotiv pazarının 1 milyon rakamlarını geçmiş bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Bozkurt, "Her şey normal seyrinde gitseydi 1,2 milyonluk bir iç pazarı konuşacakken, 800 binleri konuşuyoruz. Bu iç pazarı büyütme isteğimizi, bazen 'çok araç satmak istiyorsunuz' diye yorumluyorlar. Türkiye’nin sanayi hamlesi yapmak için önemli bir fırsat var. Her ülke kendi açısından rekabet avantajı yaratabileceği endüstrilerin bayraktarlığını yapıyor. Biz üretim üssü olmaya aday bir ülkeyiz. Biz otomotivi stratejik ve gerçekten pamuklara sarıp korumamız gereken bir endüstri kolu olarak kabul etmeliyiz." diye konuştu.