Advertisement

Asya hisse senetleri ve Avrupa vadelileri, Wall Street'te karışık geçen bir seansın ardından Salı günkü işlemlerde geriledi. Düşüşte ekonomik risklere ilişkin temkinli duruştan virüs kaynaklı kısıtlamalar ve ABD'de devam eden mali teşvik görüşmeleri etkili oldu. Dolar göstergesi fazla değişmedi.

Asya hisse göstergesi bu ayın en sert düşüşüne hazırlanıyor. Güney Kore, Çin ve Japonya'da hisse senetleri değer kaybetti. Avustralya'da kömür şirketlerinin hisseleri Çin'in resmi olarak ithalatı yasakladığı yönündeki haberlerin etkisiyle geriledi. S&P 500 Endeks vadelileri, gösterge endeksin Eylül'den beri en uzun düşüş serisini kaydetmesinin ardından yükseldi. Endeks 8 Aralık rekorunun yüzde 1.5 altında seyretti. Petrol düştü ve ABD Hazine tahvillerinin faizleri fazla değişmedi.

Yatırımcıların koronavirüs aşılarının başlamasıyla ilgili iyimserliği yerini iki partili teşvik yasasının ilgi görüp görmeyeceğine ilişkin endişelere bıraktı. Virüs ABD'de etkisini artırmayı sürdürerek tüm ülkede daha sert kısıtlamalara gidilmesi ihtimalini canlı tutuyor. New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio halkın tam kapsamlı bir kapatmaya hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyardı. Avrupalı hükümetler de önlemleri sıkılaştırıyorlar.

Kingsview Investment Management portföy yöneticisi Paul Nolte, "Piyasada yorgunluk sinyalleri bugün bir ay öncesinde kıyasla daha belirgin. Çok beklenen düzeltme yatırımcıların Washington'dan sıkılması, tatillerde Kovid vakalarından endişe etmeleri veya büyük bir ihtimalle birkaç aya geçecek diğer bazı endişelerle gelebilir." dedi.

Çin'de sanayi üretimi ve perakende satış verileri Asya devinde toparlanmanın Kasım'da hız kazandığını gösterdi. Çin, bankalarının yeterli likiditeye sahip olduğundan emin olmak için orta vadeli kredilerle finansal sistemine nakit enjekte etti. Yuan geriledi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 02.45'te yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks Pazartesi günü yüzde 0.4 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 geriledi.
S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 azaldı.
Kospi Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.9 azaldı.
Şanghah Bileşik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi günü yüzde 0.3 düşmesinin ardından fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselerek 1.2149'dan işlem gördü.
Yen yüzde 0.1 düşüşle 104.10'dan alıcı buldu.
Sterlin yüzde 0.1 yükselerek 1.3336 oldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.89 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.6 düşüşle 46.70 dolardan alıcı buldu.
Altının onsu yüzde 0.6 değer kazanarak 1,839 dolara geldi.