Advertisement
HABERLER ABONE OL

HSBC Holdings’in yaptığı bir ankete göre ABD’de parasal sıkılaşma beklentisi ve büyümelerdeki yavaşlama nedeniyle yatırımcılar gelişen piyasalar için düşüş beklentisinde.

Ankete göre yatırımcıların yaklaşık yüzde 27’si gelişen piyasaların 3 aylık dönemi için düşüş beklentisinde. Temmuz anketinde bu oran yüzde 9’du. Yükseliş bekleyenlerin oranı ise yüzde 40’tan yüzde 27’ye geriledi.

Piyasalarda, yükselen enflasyon nedeniyle Fed ve diğer gelişmiş ülke Merkez Bankalarından faiz artış beklentileri de arttı. Anket katılımcıları riskli varlıklar için en büyük tehdidin gelişmiş ülkelerin parasal genişleme programlarını azaltması olduğunu söyledi.

HSBC Küresel Araştırma Genel Müdürü Murat Ülgen küresel ekonominin büyümede aşağı yönlü, enflasyonda da yukarı yönlü riskler yaratan negatif arz şoklarıyla karşı karşıya kaldığını, gelişen ülkelerin bu şoklara çok duyarlı olduğunu belirtti. Ülgen gelişen ülke finans piyasalarının gelişmiş ülkelerden daha zayıf performans göstermesine rağmen yatırımcıların hala çekimser olduğunu ifade etti.

Gelişen ülkelerin hisse senetleri ve kurları 2021’de düşük performans gösterdi.