Advertisement

ING Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahar Özen  ING Uluslararası Yetenek Programı’na (ING International Talent Program - ITP) dahil olma ve istihdam piyasasının değişen arayışlarını değerlendirdi. Özen, ‘Practica’ yı geleceğin yöneticilerini yetiştirdiğimiz uluslararası program olarak tanımladı. Bu programla dört yıllık eğitim veren üniversitelerdeki son sınıf, yüksek lisans öğrencisi ve mezunların katılabildiğini ve adayların 4 yıl boyunca farklı ülkelerde eğitim programlarına dahil olduklarını belirtti.

“Eski köye yeni adet getirmek...”

Banka’nın kültürel dönüşümünü son derece önemsediklerini belirten Özen bu anlamda ezber bozmak istediklerini belirtti. Özen bunun için önce çalışanların deneyimlerinden yola çıkmanın esas olduğunu vurguladı. Bahar Özen, “Çalışan deneyimi konusunda ezber bozabilirsek, müşteri deneyimi açısından da ezber bozabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzden çalışma ortamı ve kültürü bizim için çok önemli. Ofisimizde bütün katlarda değişik oyun alanlarımız mevcut. Esnek,hiyerarşiden yoksun, kişinin kendisi gibi olabildiği bir ortam değişen iş dünyası için çok önemli. İstanbul trafiği çok yoğun olan bir şehir. Biz kişiler saatleri kendilerine göre ayarlasınlar istiyoruz. Bunun için esnek saat ve haftada iki gün dilediği yerden çalışabilecekleri esnek ofis uygulamamız var. Buna örnek vermek gerekirse Bilkent Üniversitesi’nde mühendislik bölümünde halen öğrenci olan ve part time bünyemizde çalışan 11 öğrenci için kampüs içinde bir ofis dizayn edildi.  Yapay Zeka  ve Dijital bankacılık konularında bize uzaktan destek vermeleri sağlandı. Onlar İstanbul'a gelemiyorlardı biz onlara gittik” dedi.

“İş hayatının aradığı yetkinlikler zamanla dönüşüme uğruyor”

Bahar Özen, "Bir kaç sene önce iş hayatında öncelikli olarak adaptasyon, analitik beceri, stratejik bakış açısı gibi beceriler ararken, şimdi merak, dayanıklılık, yaratıcılık, dijital beceriler iş hayatında aranılan temel beceriler haline geldi. İstihdam piyasası bu anlamda geleceğe yönelik bir dönüşüm içinde.

Bugünün becerileri ve yetkinliklerinin yalnızca bir kısmı gelecekte nitelik statüsünde olacak . Bu yeterlilikler süreç içinde dönüşecek ve bugün en çok aranan özellikler yerini farklı becerilere bırakacak.

Gelecekte bugünkü becerilerin yarısı olmayacak onların yerini başka şeyler tamamlayacak. Şu an istihdam piyasası için dijitalle alakalı her türlü beceri gelecekte istihdamı şekillendirmekte önemli rol oynayacak. Bu dönüşümle birlikte insan gücünün yaptığı işler bugünden daha farklı katma değer sağlıyor olacak" dedi.

 “Kadın istihdamı Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor”

"Birleşmiş milletlerin HeForShe inisiyatifinin savunucularından biriyiz. Biz çalışanlarımızla toplantılarda; iş-yaşam dengelerinin nasıl iyileştirilebileceği, çalışan annelerin nasıl desteklenebileceği, kadın dostu çalışma alanlarının nasıl yaratılabileceği gibi konularda bizzat kadın çalışanların önerilerini alıyoruz. Bu öneriler arasından etkili olacağına dair üzerinde hemfikir olunan öneriler hayata geçiriliyor.

Kadın çalışanlar, anne ve baba olanlar için sektörler arası öncü uygulamamız var. Anne ve baba olan her çalışana okulların açıldığı ilk gün okulun ilk günü izni ve son günü karne günü izni veriliyor. Anne ve baba olan her çalışan yıl içerisinde kendi seçtiği bir günü çocuğuyla geçirebilmek için izin hakkından faydalanabiliyor.  Anne olan çalışan, bebekleri 6 aylık olana kadar maaş kesintisi olmaksızın izinli sayılıyor.Yeni baba olan çalışanlara 1 yıl boyunca kullanılabilecekleri şekilde çocuklarıyla vakit geçirebilmeleri için 10 gün izin veriliyor.

Ayrıca, anne çalışanlara yönelik bebek 6 aylık olana kadar tam ücretli izin sağlanıyor ve toplam 1 yıl boyunca performans kriterlerinden muafiyet sağlanıyor.  Kurumsal bazda bundan çok fayda sağlıyoruz.

Örneğin doğum izninden döndükten sonra bir annenin en büyük ihtiyacı süt odaları. Biz süt odamız olmadığını farkettik ve bu konuya son yıllarda çok emek verdik. Bu amaçla şubelerimizin yüzde 70’inde süt odaları kuruldu."

 

Editör: Kıvılcım Harika Ertunç