Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE), faiz oranında 27 yılın en yüksek artışını gerçekleştirirken, yükselen enflasyonun baskısı altındaki ülke ekonomisinin bir yıldan uzun sürecek bir resesyona ilerlediği uyarısında bulundu.

Politika faizini yüzde 1,75’e çıkaran yarım puanlık artışa, bankanın dokuz politika yapıcısından sekizi destek verdi. BoE üyeleri, gerekmesi halinde yine güçlü adımlar atma taahhüdünde bulundu ve benzer oranda faiz artışlarının önümüzdeki toplantılarda da gündeme gelebileceği sinyalini verdi.

Bu karar, yetkililerin İngiltere’de resesyonun dördüncü çeyrekte başlayacağını ve gelecek yıl boyunca süreceğini tahmin ettiği bir dönemde geldi. Bu, gerçekleşmesi halinde, finansal krizden bu yana görülen en uzun daralma olacak. Yetkililer, ekonominin toplamda yüzde 2,1 civarında küçülmesini bekliyor.

BoE ayrıca, gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle ekim ayında enflasyonun tepe yapacağı öngörülen seviyeyi yüzde 13,3’e yükseltti ve fiyat artışlarının 2023 boyunca yüksek kalacağı konusunda uyardı.

Kararın açıklanmasıyla İngiliz 2-10 yıl vadeli tahvil getiri eğrisi 2019'dan bu yana ilk kez terse döndü.

Karardan sonra açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, gelecek toplantılar için tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti.