Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER), iş makinelerinin çevreye verdiği zararları en aza indirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla sektörün geleceğine ışık tutmak için 3-4 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul’da, 3.Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’ni düzenleyecek olan sektör oyuncuları, fuar öncesinde bir de rapor hazırlayarak sektörün büyüklüğüne, geleceğine ve daha sürdürülebilir bir iş modeli için neler yapılması gerektiğine yönelik çalışmalar yaptı.

İMDER ve İSDER’in yanı sıra Makine İhracatçılar Birliği (MAİB) ve Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) iş birliğiyle hazırlanan ‘Makine ve Ekipman Kiralama Pazar Analizi Raporu’na göre; iş, inşaat ve istif makinaları sektörü, dünya genelinde yaklaşık 120 milyar dolara ulaşan bir pazar büyüklüğüne sahip. 2022 yılı rakamlarına göre Türkiye’de ise sektör, toplam 6 milyar dolarlık ciro yapıyor ve yaklaşık 400 bin kişiye istihdam yaratıyor. MAİB verilerine göre, Türk iş ve inşaat makineleri sektörü, bu yılın ilk 6 ayında 1 milyar 112 milyon dolar ihracat, 1 milyar 104 milyon dolar ithalat yaptı. Türk iş ve inşaat makineleri sektörünün, Ocak-Haziran 2023’te ihracatını, geçen yılın aynı dönemine göreyse yüzde 20 artırarak, 1 milyar 112 milyon dolara çıktı. Sektörün aynı dönemdeki ithalatı da 1 milyar 104 milyon dolar oldu.

Kiralama sektör verimliliğini artırıyor

Ancak hızla büyüyen sektörde verimsizlik de söz konusu. Verimsizliğin hem ekonomik hem de çevresel sorunlara sebep olduğuna işaret eden İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün, “Ağrı’daki bir proje için İstanbul’dan makine satın alınıyor. Oysa o bölgede atıl duran pek çok makine mevcut” diyor ve sektörde verimliliği artırmak için “kiralama” yönteminin yaygınlık kazanması gerektiğine işaret ediyor.

İş makinelerinde küresel piyasalarda “kiralama” yöntemi her geçen gün daha fazla öne çıkarırken, rapora göre 2027 yılına kadar makine ve ekipman kiralama pazarının büyüklüğünün 179,6 milyar dolara ulaşacak. Bugün Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kiralama şirketleri, iş makineleri sektörün yüzde 80’inden fazlasını temsil ediyor. Türkiye, Avrupa bölgesi kapsamında ele alınırken, Avrupa iş ve endüstriyel makine-ekipman kiralama piyasası, 29,70 milyar dolar ile Kuzey Amerika’dan sonra pazar payı açısından ikinci sırada yer alıyor. Çok net verilerin bulunmadığı Türkiye pazarının ise yüksek potansiyel taşıdığı tahmin ediliyor.

İş makineleri elektrikli oluyor

Sektör, kiralama yönteminin yaygınlaştırılmasının yanı sıra elektrifikasyon ile de sürdürülebilirliği artırmayı hedefliyor. İçten yanmalı motorlara bir an önce son verilmesi gerekliliğinin altını çizen Nadir Akgün, sektörün elektrifikasyona geçiş için çok hızlı hareket ettiğini de belirtiyor. Bu çalışmalarını ve hedeflerini paylaşmak için 3-4 Ekim 2023’te 3.Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’ni düzenlediklerini anlatan Nadir Akgün, “Sektörel bilgi birikimimiz ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda yenilenmiş çözüm ve projelerimizle sektörlerimizi dünyayla yarışır süreçlere ve sistematiğe ulaştırmak istiyoruz. Ayrıca iş, inşaat ve istif makinaları sektörleri olarak; iklim krizi, küresel ısınma ve hava kirliliği gibi sorunları oldukça önemsiyor; temeli Paris İklim Anlaşması ile atılan ‘Sıfır Karbon Ayak İzi’ ilkesiyle birlikte yeşil enerji, temiz üretim ve sürdürülebilir teknolojileri kullanarak, geleceğin modellerine yatırım yapıyoruz” dedi.