Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cannes'daki MIPIM Fuarı'nda Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen'in sorularını yanıtlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç alınan önlemlerin olumlu neticelerinin etkisiyle 2. çeyrekten itibaren büyüme trendine girileceğini kaydetti.

Avdagiç konuya dair "2018'in 4. çeyrek rakamlarında daralma beklentisi zaten vardı. Yılın tamamını % 2.6'lık büyümeyle kapatmamız dünya ölçeğine bakınca değerli bir oran. Yıl içindeki olumsuz süreçlere rağmen bence özellikle son çeyrekte ortaya konan politikalar ve bu politikaların geliştirilerek devam etmesi dengelenme sürecini başarılı bir hale getirdi." dedi.

Birinci çeyrekte büyümenin yatay seyredeceğini belirten Avdagiç "2. çeyrekten itibaren büyüme trendine gireceğimizi öngörüyorum. 2019'un ilk çeyreğindeki politikaların olumlu neticelerinin 2. çeyrekten itibaren alınabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

"KREDİ HACMİ DAHA DA ARTMALI"

İlk çeyrekte son çeyreğe göre kredi erişimi ve kredi maliyetlerinin daha iyi noktada olunduğunu belirten Avdagiç her 2 alanda daha fazla gelişme gerektiğinin de altını çizdi. Avdagiç "arzu etiğimiz büyümenin sağlanması için kredi hacmi daha da artmalı. Enflasyonun düşmesine bağlı olarak faizlerin aşağı gelmesi kredi maliyetini düşürecektir.

2. çeyrekten itibaren hem kredi hacminde büyüme hem de maliyette düşme olması iş dünyasına çok daha olumlu yansıyacaktır" yorumunu yaptı.