Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BoJ), 22 Mayıs Cuma günü yerel saat ile 09:00'da, Nisan ayında Başkan Haruhiko Kuroda'nın talimatı ile finans kuruluşlarına fon sağlamak için olası yeni tedbirleri görüşmek üzere, program dışı bir para politikası toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu.

Küçük şirketlere yönelik desteği olabildiğince hızlı bir şekilde genişletmek isteyen BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, Haziran ayında planlanan toplantı öncesinde politika yapıcıların bir araya gelebileceğinin sinyalini vermişti.

BoJ, Haziran toplantısı öncesinde, Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) olağanüstü toplantılarının ardından agresif bir duruş benimsediğinin altını çizmek istiyor. Geçen ay şirket tahvili alımlarını iki katına çıkarması ve Hazine tahvili alımlarında sınırı kaldırmasının ardından, bankanın para politikası ayarlarını koruması bekleniyor.

Japonya'da küçük şirketleri destekleme ihtiyacı giderek güç kazanıyor. Başbakan Shinzo Abe, ekonomi paketini diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha yavaş açıklıyor. Japon şirketleri ve hane halkının çoğunluğu 30 Nisan'da onaylanan paketten devlet desteği ve nakit yardımlarını hala almadı.