Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugün sona eren iki günlük politika toplantısında, piyasalardaki koşullar, fiyatlar ve ekonominin mevcut teşviklerle birlikte yeterince güçlü olduğuna dikkat çekerek, faizler üzerindeki politika taahhüdünü güçlendirirken, temel politika araçlarına dokunmadı. 

BOJ gösterge faizi faizi değiştirmeyerek eksi yüzde 0.1 seviyesinde sabit bıraktı ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi.

BOJ'un ileriye yönelik yönlendirmesini güçlendirme ve faiz ve varlık alımlarını değiştirmeme kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Ekim toplantısında bu yılın üçüncü faiz indirimini yapmasından kısa bir süre sonra geldi. BOJ'un temel politika araçlarında değişikliğe gitmeme karraı, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin çoğunun tahminleri doğrultusundaydı.

BOJ bu tıoplantısında, kısa ve uzun vadeli faizlerin, dikkatlerin fiyat ivmesinde azalma olasılığına çevrilmesi gerekli olduğu sürece, mevcut seviyelerde ya da daha aşağıda kalmasını beklediğini kaydetti. Banka, faizleri en azından 2020 yılının ilkbaharına kadar aşırı düşük seviyede tutma şeklindeki zaman çerçevesine yer vermedi.

BOJ'un geleceğe yönelik yönlendirmesindeki bu değişiklik, Banka'nın halen ihtiyaç duyulduğunda enflasyonu yüksetlmek için teşvikleri artırmaya hazır olduğu ve bunu yapmak için yeterli cephanesi bulunduğu izlenimini güçlendirmeyi amaçlıyor görünüyor. BOJ'un harekete geçme istekliliğine ilişkin inancın azalması yenin değer kazanma riskini getirir ve bu da enflasyonda aşağı yönlü baskıyı artırırken, Japonya'nın büyük ihracatçı şirketlerinin karlarını olumsuz etkiler.

Credit Suisse Group AGbaş Japonya ekonomisti ve eski BOJ yetkilisi Hiromichi Shirakawa, "Yönlendirmedeki değişiklik,  daha fazla gevşeme için alanı olmadığı şeklindeki BOJ endişesini yansıtıyor. Bunu ilave gevşeme konusunda daha pozitif bir duruş işareti olarak yorumlamak yanlış" dedi ve "BOJ zaman kazanmaya ve daha fazla teşvik için beklentilerin sürmesini sağlamaya çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

.