Advertisement

Yükselen jeopolitik tansiyon nedeniyle iki hafta önce hisse senetlerindeki yükseliş beklentisini azaltan Marko Kolanovic, hisselere dönüş zamanının geldiğini belirtti.

JPMorgan Chase & Co.'nun kantitatif stratejisti ABD - Çin ilişkilerinde daha fazla bozulma olmadığını işaret ederek Perşembe günkü düşüşün alınması gerektiğini söyledi. Kolanovic, ABD için üç temel risk görüyor: Çin ile ilişkiler, Coivd-19 pandemisi ve yurt içinde yaşanan toplumsal huzursuzluk.

Kolanovic, hisse senedi talebiyle ilgili olarak potansiyel alımların, ralli esnasında genel olarak geri kalan hedge fonlarından gelebileceğini tahmin ediyor.

Şirketin modeline göre trend takip eden traderlar volatilite mevcut seviyelerdeyken büyük bir ihtimalle bu yaz hisse senetlerinde pozisyonlarını artıracaklar. Sonrasında ise seçici alım yapanlar takip ederek oportünist bir şekilde dip seviyelerden alacak.

Kolanovic, müşteri notunda "Piyasadaki son çekilmeyle birlikte pozitif görüş konusunda bir kez daha rahatız. Hisse senetlerinde pozisyonlanma önemli ölçüde artmadı ve Çin riskleri azalıyor gibi görünüyor." dedi.