Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çinli emlak geliştirme şirketi Kaisa Group Holdings Ltd., Çin’de emlak sektöründeki sıkıntının yayılması ile birlikte şirketin borçlarını ödeyebilme gücüne ilişkin endişelerin artması sonucu, Hong Kong Borsası’nda işlemlerinin durdurulmasını talep etti.

Şirketin, geçen hafta ödeme tarihini öteleyecek bir borç takası için onay alamamasının ardından, Salı günü 400 milyon dolar tutarında bir dolar tahvil ödemesi vardı.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Kaisa’nın tahvil yatırımcılarından bir grup, şirkete resmi bir müsamaha teklifinde bulundu, ancak bu teklifin sonucu henüz öğrenilemedi.

Kaisa, borsaya yolladığı ve detay vermeksizin şirket içi bilgi içerdiğini belirttiği açıklamasında, Çarşamba günü yerel saat ile 09:00’dan itibaren geçerli olmak üzere işlemlerinin durdurulmasını talep etti. Bu, son bir ayda ikinci işlem durdurma olacak. Şirketin hisseleri bu yıl yüzde 75 değer kaybetti.

2015 yılında dolar tahvil ödemesinde temerrüde düşen ilk Çinli emlak geliştirme şirketi olan Kaisa şimdi tekrar yükümlülüklerini yerine getirememe riski ile karşı karşıya.

Kaisa, Çin’in emlak geliştirme şirketleri arasında üçüncü en büyük dolar tahvil arzı yapan firma konumunda ve bu şirketin zor duruma düşmesi, yatırımcıların China Evergrande Group’un derinleşen krizi ile uğraşmaları ile birlikte, bu sorunun yayılma riskini artıracak.

Bloomberg’in haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Kuzey Akım 2 Boru Hattı projesinin durdurulmasını istiyor. Bloomberg’e konuşan kaynaklar Biden’ın yeni Ukrayna’nın işgali durumunda Almanya’daki yeni yönetimden böyle bir karar alınmasını isteyebileceğini belirtti.

Biden, Putin ile salı günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kuzey Akım 2’ye uygulanabilecek olası yaptırımlar konuşulurken Putin savaş çıkarma niyetinde olduğuna dair iddiaları reddetti.

ABD’nin masasında arasında Kuzey Akım 2 dışında Rus bankalarına ve ülkeden ihraç edilen belirli ürünlere yaptırım uygulanmasına yönelik seçenekler de bulunuyor. Genel olarak amaç ekonomik olarak ülkeye yeterince büyük bir zarar verebilecek ve kapsamlı bir paket oluşturmak.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları ise Biden’ın Kuzey Akım 2 yaptırım tehdidinden sonra yükseldi. Hollanda doğalgaz vadelileri salı günü yüzde 6 yükselişle megavatsaat başına 95,5 euroya tırmandı. Doğalgaz fiyatları Kasım başından bu yana 85-95 euro fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyordu.

Altın fiyatları, ABD enflasyon verisi öncesinde yatırımcıların jeopolitik risklere odaklanmasıyla yükseldi fakat hala dar bir fiyat aralığında seyrediyor. Gram altın ise pazartesi günü rekor tazeledikten sonra dolar/TL’deki düşüşle geriledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir’i Ukrayna’ya saldırması durumunda ağır yaptırımlarla karşılacağı konusunda uyardı. Jeopolitik risklerin tırmanmasıyla beraber altın fiyatları borsalardaki ralliye rağmen salı günü yüzde 0,3 yükseliş kaydetti.

Üçüncü dozun yüksek oranda mutasyona uğramış Omikron varyantını durdurmaya halen yardımcı olabileceğini gösteren laboratuvar deneylerine göre, Pfizer'ın aşısı bu varyanta Kovid-19’un diğer varyantlarına kıyasla daha az bağışıklık sağlıyor.

Altın, üç yıldan sonra ilk defa yılı kayıpla kapatmaya hazırlanırken Aralık başı itibariyle 2015’ten bu yana en kötü yıllık performansını göstermiş durumda. Altın 2020 yılını yüzde 25 yükselişle kapatarak 2012’den bu yana en kazançlı senesini geçirmişti.

Ons altın fiyatı

Omikron varyantının küresel piyasalarda yarattığı belirsizlikle geçen haftayı inişli çıkışlı bir seyirle geçiren ons altın, cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında 1.780 doların üzerine tırmanmıştı. Hafta başından bu yana dar bir fiyat aralığında işlem gören değerli metal, çarşamba günü 1.787 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişle geçen hafta 791 TL’ye ulaşarak rekor tazeledikten sonra hafif bir çekilme yaşasa da haftanın kalanında yükseliş eğilimi içerisindeydi. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, pazartesi günü dolar/TL’deki yükselişle rekor tazeleyerek 795 TL’yi gördükten sonra gerileyerek 778 TL civarında bulunuyor.