Advertisement

Kanada Merkez Bankası gösterge faizi yarım yüzde puanı düşürerek yüzde 0.25 seviyesine indirdi ve ticari menkul kıymet ve devlet tahvilleri alımına ilişkin planlar açıkladı.

Banka'dan yapılan açıklamada, kısa vadeli fonlama piyasalarındaki sıkışıklığı gidermek ve buna bağlı olarak işletmeler için fonlamanın temel kaynaklarından birini korumak için Ticari Mernkul Kıymet Satın Alma Programı hazırlandığını kaydetti.

Kanada Merkez Bankası ayrıca, devlet tahvili piyasasındaki sıkışıklığı aşmak için haftalık 5 milyar Kanada doları tutarında Kanada devletinin borçlanma kağıtlarını satın almaya da başlayacak.

Banka, faiz kararı sonrası yatığı açıklamasında "Kovid-19 salgınının yayılması, petrol fiyatlarında sert düşüşe neden oması ile birlikte, Kanadalılar ve ekonomi için ciddi sonuçlara yol açıyor. Pandemi kaynaklı daralma Kanada'da, bireyleri ve işletmeleri desteklemek ve ekonominin yapısına yönelik herhangi kalıcı bir zararı minimize etmek için kararlı bir mali politika adımının atılmasına neden oldu" dedi.