Advertisement

Güney Kore finansal piyasaları küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen koronavirüs pandemisinin etkilerine karşı korunmak için acil durum fonunu iki katına çıkararak 100 trilyon Won (80 milyar dolar) seviyesine yükseltiyor.

Başkan Moon Jae-in tarafından Salı günü Başkanlık Ofisi’nde yapılan açıklamaya göre, Güney Kore hükümeti tahvil piyasasına istikrar kazandırmak için özel sektör tahvilleri ve ticari menkul kıymetlerde 20 trilyon wonluk alım yapacak. Ülke aynı zamanda, 10.7 trilyon won değerindeki hisse istikrar fonunu da devreye sokacak ve şirketlere düşük faizli kredi imkanı sağlayacak.

Moon, “Ekonomimizin belkemiği olan şirketlerimiz büyük bir krizle karşı karşıya kalmıştır. Asla likidite yoksunluğu sebebiyle kapanan normal, rekabetçi bir şirket olmamalıdır” dedi.

Bu duyuru, Moon’un geçtiğimiz hafta kredi sıkıntısı çeken küçük işletmelere 50 trilyon wonluk destek açıklamasının ardından geldi. Başkan Moon tarafından Salı günü belirtilen 48.5 trilyon dolarlık paket tahvil ve hisse senetlerini desteklemeyi amaçlıyor ve şirketlerin gerekli fonlara sahip olmalarına yardımcı olmak için birincil teminatlı tahvil yükümlülüklerinin ihracının artırılması için gerekli adımlardan oluşuyor.