Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik sözlerine Rusya’dan yanıt geldi. Putin Biden’a “ona sağlık diliyorum” yanıtını verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov de Biden’ın, Putin’i "katil" olarak nitelendirmesine ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle "Moskova bedel ödeyecek" şeklinde açıklamalarına tepki gösterdi.

Peskov, "Sadece şunu söyleyebilirim ki; Biden’ın (Putin hakkındaki) sözleri çok kötü. ABD’ye yönelik yaklaşımlarımızı analiz edeceğiz. Moskova’ya davet edilen Büyükelçimizle istişarelerle birlikte önümüzdeki dönem bunu yapacağız." ifadesini kullandı.

Biden’ın Putin hakkında yaptığı açıklamaların tarihte benzerinin görülmediğine dikkati çeken Peskov, "Biden, ülkemizle ilişkileri kesinlikle iyileştirmek istemiyor." dedi.

Moskova’nın Biden’ın açıklamalarına misilleme yapmayacağına işaret eden Peskov, bu tür açıklamaların ikili ilişkilerin dinamiklerini etkileyeceğinin altını çizdi.

Rusya ile ABD arasındaki ikili ilişkileri “çok kötü” olarak nitelendiren Peskov, iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl düzeltileceği sorusuna, ABD tarafının cevap vermesi gerektiğini kaydetti.

Putin’in Biden’a bizzat cevap verip vermeyeceğini kesin olarak söyleyemeyeceğini belirten Peskov, Moskova ile Washington arasında diplomatik ilişkilerin kopması konusunda yorum yapmadı.

Peskov, "Büyükelçimiz, Rusya-Amerikan ilişkilerini gözden geçirmek üzere istişareler için Rusya'ya davet edildi." dedi.

Kremlin ise “Biden’in açıklamaları, Rusya ile ilişkilerini iyileştirmek istemediğini gösteriyor” açıklaması yapıldı.

Kremlin Biden’ın Putin hakkındaki sözlerinin ‘çok kötü’ olduğunu belirterek “ABD’ye yönelik yaklaşımlarımızı analiz edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, Putin'i sert sözlerle eleştirmişti. Putin'in bir katil olduğu görüşüne katıldığını belirten Biden ABD seçimlerine müdahil olmasının sonuçları olacağını da belirtmişti.