Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

SEFER YÜKSEL, GİZEM UZUNER

Kripto para piyasasında son dönemde bazı alım satım platformlarında yaşanan dolandırıcılık ve iflas vakaları sonrasında çok sayıda vatandaşın mağdur olması Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'ni (TSPB) harekete geçirdi.

Bloomberg HT'nin konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, TSPB nezdinde kripto varlık platformlarının düzenlemesiyle ilgili bir çalışma grubu oluşturuldu. 15 kurumdan yaklaşık 20 kişinin yer aldığı çalışma grubunda hukukçular ve CTO'ların (Teknolojiden sorumlu yöneticiler) yer aldığı öğrenildi.

Çalışma grubunun başındaki ismin ise TSPB Meslek Komitesi Başkanı Erhan Topaç olduğu belirtildi. Öte yandan oluşturulan çalışma grubunun düzenleme taslağını oluştururken sektördeki kripto para alım satım platformlarının da görüşlerine başvuracağı gelen bilgiler arasında. Çalışma grubunun Cuma gününe kadar düzenleme ile ilgili önereceği taslağı tamamlaması istendi.

Düzenleme taslağında neler olacak?

Kaynakların verdiği bilgiye göre, hazırlanacak olan düzenleme taslağında; kripto para alım satım platformlarının işlem kuralları, platform sahiplerinin taşıması gereken yetkinlik ve özellikler, platformların prosedür ve iç kontrol mekanizmaları nasıl olmalı, sermayesi kadar olmalı gibi konulara çerçeve çizecek konular yer alacak.

"Amaç yapılamaz hale getirmek değil"

Hazırlanacak olan düzenleme taslağıyla amacın ağır bir düzenleme ile sektörü zor durumda bırakmak olmadığı ifade edildi. Düzenleyici otoriterinin amacının bu işi yapılmaz hale getirmek olmadığının altını çizen kaynaklar, yapılması planlanan düzenleme ile risklerin belirli seviyeye indirmesinin ve iş yapılmasına engel olmayacak bir yapılanmanın amaçlandığını ifade ediyor.