Advertisement

(22:45'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, Fed'in ekonomik teşviklere devam edileceğini işaret ederek güvercin duruşunu sürdürmesi ve traderların son açıklanan şirket kârlarını değerlendirmeleri ile birlikte yükseldi. Dolar değer kaybeti.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Fed'in bugün sona eren politika toplantısında gösterge faizi değiştirmeyerek yüzde 0 yakınlarında bırakması ve koronavirüs pandemisinden toparlanmanın istikrarsız seyrettiği bir ortamda ekonomiyi desteklemek için elindeki tüm araçları kullanacağı taahüdünü tekrarlamasının ardından Temmuz rallisini sürdürdü. Advanced Micro Devices Inc., güçlü tahminlere bağlı olarak yükselirken, Starbucks Corp., pozitif Temmuz satışlarının ardından sıçrama yaptı. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

Fed, büyük ölçüde beklendiği gibi çıkan açıklamasında, pandeminin ekonomik görünüme orta vadede kaydadeğer bir sik oluşturduğu şeklindeki önceki söylemini sürdürdü. ABD merkez bankası, koronavirüs pandemisinin ekonomi üzerindeki etkisini giderebilmek için Mart ayında faizi sıfır seviyesine düşürdükten sonra faiz değişikliğine gitmeyerek bu seviyi korudu ve bazı acil kredi programlarının süresini uzattı.

Fed Başkanı Powell, karar sonrası düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs vaka sayısındaki artış işaretlerinin ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu ve ileriye dönük izlenecek yolun aşırı belirsiz olduğunu söyledi. Fed, salgının orta vadede görünüm için "kaydadeğer riskler oluşturduğu" yolundaki önceki söylemini tekrarladı.

Glenmede'nin özel servetten sorunlu baş yatırım yetkilisi Jason Pride, "Fed'in büyük çaplı ve genişleyen varlığı ve ihtiyaç duyulduğunda daha da fazla adım atabilme yeteneği, kısa vadede risk varlıklarına destek sağlıyor," dedi ve "Dikkatler şimdi, yatırımcıların daha fazla hareket bekleyebileceği FOMC'nin Eylül toplantısına çevriliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda son hareketler şöyle;

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi New York saati ile 15:26'da yüzde 1.3 yukarıdaydı.

*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düştü.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 düştü.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.178 seviyesine çıktı.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 104.91 seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1 baz puandan az yükselerek yüzde 0.58 seviyesine çıktı.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.50 seviyesine ulaştı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 1 baz puan tırmanarak yüzde 0.118 seviyesine yükseldi.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 yükselerek varil başına 41.27 dolara ulaştı.

*Altın yüzde 0.4 güçlenerek ons başına 1,965.93 dolara tırmandı.