Advertisement

Asya hisse senetleri, Wall Street'ten 1987'den beri yaşanan en kötü seansın ardından ABD vadelilerinin yükseliş denemesiyle kayıplarının bir kısmını geri aldı. Yine de yatırımcıların acil açıklanan mali ve parasal paketlerin resesyonun önüne geçemeyeceği endişesiyle çoğu gösterge endeks hala ekside seyrediyor.

S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 3'lük kaybını geri alarak dayanak endeksin kapanışına göre yatay seyretti. İngiltere vadelileri yükseldi. Japonya ve Kore'de kayıplar hafifledi. Küresel hisse senetleri hala 2008'den beri en kötü haftasını tamamlamaya hazırlanıyor. Yatırımcılar koronavirüs pandemisinin etkisi nedeniyle önemli ölçüde daha zayıf ekonomik görünümü fiyatlıyor. ABD gösterge endeks Perşembe yüzde 9.5 düştü. Won ve Endonezya Rupisi düşerken Hint Rupisi dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Avustralya ve Japonya tahvilleri yatırımcıların nakde dönmesiyle geriledi. ABD Hazine tahvili faizleri dalgalandı.

New York'ta Medley Global Advisors küresel makro strateji birimi idari direktörü Ben Emons, “Kısa vadede istikrar yaratacak güvenilir bir gelişme yokken belirsizliğin sürmesi nedeniyle piyasalar serbest düşüşte.” dedi.

Koronavirüs vakaları tüm dünyada artmayı sürdürürken, tüketici ve işletmelere yönelik kısıtlamalar algıyı olumsuz etkiliyor. Yatırımcılar virüsün etkileri karşısında atılan politika adımlarının tesiri konusunda emin değil. Japonya Merkez Bankası (BoJ) Fed'in adımlarını izleyerek sisteme likidite enjekte etti ve sonrasında planlı olmayan bir operasyon ile 1.9 milyar dolarlık tahvil alımı teklif etti. Kore Merkez Bankası tahvil piyasalarını yakından izlediğini ve ihtiyaç halinde müdahale edeceğini açıkladı. Endonezya 1.55 milyar dolarlık ikinci teşvik paketini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü sermaye kısıtlamalarını gevşetti ve likidite artırdı.

Hisse senetleri

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saatiyle 13:53'te yüzde 5.4 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 5.8 çekildi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 5.2 düştü.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 düştü. Dayanak endeks yüzde 9.5 düştü.

Döviz

Euro/Dolar paritesi yüzde 0.3 düşüşle 1.1214'ten işlem gördü.
Yen yüzde 0.8 ekside dolar karşısında 105.51'den alıcı buldu.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.3 yükselerek 7.0066'ya geldi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.81'de değişmedi.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 18 bp artışla yüzde 0.95 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.4 yükselişle varili 31.66 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 yükselerek onsu 1,577 dolardan işlem gördü.