Advertisement

Başta imalat sektörü olmak üzere öncü verilere delta varyantı kısıtlamaların yansımasıyla Asya-Pasifik hisse senetleri piyasalarında satışlar görüldü.

Neredeyse tüm önemli Asya-Pasifik endeksleri değer kaybetti. Amerikan vadelileri ise hafif artıda bir açılışa işaret ediyor. Perşembe gününü yüzde 0,1 yükselişle kapatan S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 artıda.

Riskli varlıklara yönelik talebin sınırlı olduğu görülürken dolar yükseliş kaydediyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükelişle 1143 seviyesine çıktı.

Petrol piyasasında OPEC+ kararı beklenirken Çarşamba gününü yüzde 0,7 yükselişle kapatan Amerikan tipi ham petrol Ağustos kontratı yükselişini sürdürüyor. Analistler OPEC+’tan günlük 500 bin varil arz artışının fiyatlandığı görüşünde.

Fed'in ters repo mekanizmasında yeni rekor

Fed’in kısa vadeli faizleri kontrol altında tutmak için uyguladığı gecelik ters repo mekanizması çeyrek sonu bilanço düzenlemelerinin de etkisiyle rekor talep gördü.

Fed gecelik ters repo kullanımı neredeyse 1 trilyon dolara ulaştarak yeni bir rekor kırdı. New York Fed verilerine göre 90 katılımcı 992 milyar dolarını Fed’in bu mekanizmasına park etti.

Fed’in gecelik ters repo kanalına olan bu ilgi, varlık alımlarıyla piyasaya giren nakitin boyutunu tahmin etmek bakımından önem taşıyor. Birçok analiste göre varlık alımlarında azaltıma gidilmediği sürece bu mekanizmada yeni rekorlar görmek mümkün olacak.

TD Securities’ten Priya Misra yeni rekorlar için temmuz sonuna işaret etti. Fed haziran başında gecelik ters repo faizini yüzde 0’dan yüzde 0,05’e yükseltmişti. Bu artış sonrası nakit fazlası olan kurumlar için Fed’in mekanizması daha cazip hale gelmişti.