Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Wall Street endeksleri geçen haftayı yükselişle tamamlamalarının ardından yeni haftaya vadeli işlemlerde sınırlı kayıplarla başladı.

S&P 500 ve Nasdaq 100 geçen haftayı beklentinin altında kalan ABD enflasyonunun etkisiyleyüzde 5,9 ve yüzde 8,84 yükselişle noktalamıştı.

Asya endekslerinde ise Çin’in açıkladığı destek paketlerinin olumlu etkileri gözleniyor. Japon Nikkei 225 negatif ayrışırken, Çin CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng artıda.

Konut şirketleri Çin ve Hong Kong’daki yükselişe öncülük ederken, Country Garden Holdings Co. hissesi rekor bir hareketle yüzde 55 tırmanış kaydetti.

ABD’de geçen hafta açıklanan tüketici enflasyon verisinin ardından Fed’in daha güvercin bir politika izleyebileceği beklentisi ile haftayı yüzde 3,5 düşüşle tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi, Fed Guvernörü Christopher Waller’ın yaptığı açıklamalarla bu sabah yüzde 0,4 artıda.

Waller Fed’in faiz indirimlerini sona erdirmeden “gidecek daha yolu olduğunu” ve faiz artışlarının gelecek bir veya iki toplantıda bitmeyeceğini belirtti.

ABD'de Demokratlar Senato’yu vermedi

ABD’de Demokrat Parti tüm tahminlere ve tarihi örneklere meydan okuyarak ara seçimlerde ABD Senatosu’ndaki çoğunluğunu korumayı başardı.

Demokratlar Arizona ve Nevada eyaletlerindeki senatörlerin galibiyeti sayesinde 100 üyeli Senato’da 50 koltuğun sahibi olup, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitliği bozan oy hakkıyla kritik yasaları çıkarmaya yetecek çoğunluğu ellerinde tuttular.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, seçim sonucunu bir zafer ve “haklı çıkarma” olarak değerlendirdi. Schumer, zaferi partisinin ajandası ile başarılarına ve ayrıca seçmenlerin eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından desteklenen aşırı adayları reddetmesine bağladı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünün kimde olacağı ise henüz netlik kazanmadı ama Cumhuriyetçiler çoğunluk için gerekli olan 218 koltuğun 211’ini almış durumda. Demokratlar 203 koltuk kazandı.

Başta batı eyaletlerde olmak üzere oyların sayımı pazar gecesi itibarıyla devam edildi.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi çoğunluğunu elde etmesi Biden yönetiminin önümüzdeki iki yıl boyunca kapsamlı bir yasama gündemi gerçekleştirmesini zorlaştırabilecek bir unsur olsa da Senato çoğunluğunun korunmasının Demokratlar için geçen iki yılda atılan adımların geri çekilmesine karşı bir siper olması bekleniyor.