Advertisement

ABD'de yıllık enflasyon Ekim'de 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ülkede Ekim'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 7,9 olması yönündeydi. Eylül'de yıllık enflasyon yüzde 8,2 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak Ekim'de enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi. Ankette aylık artış beklentisi yüzde 0,6 olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergelerde de düşüş izlendi. Açıklanan verilere göre, Ekim'de gıda ve enerji dışı aylık enflasyon yüzde 0,4; yıllık enflasyon ise yüzde 6,3 olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler çekirdek göstergelerde sınırlı düşüş bekliyordu. Ankette gıda ve enerji hariç tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,5; yıllık ise yüzde 6,5 artış beklentisi paylaşılmıştı.

Ülkede Eylül ayında gıda ve enerji hariç enflasyon aylık yüzde 0,6; yıllık ise yüzde 6,6 artmıştı.

Verilerin ardından riskli varlıklarda ralli görüldü. Verilerin ardından Fed swapları Aralık toplantısı için 50 baz puanlık faiz artışına işaret etti.

Bloomberg ekonomistleri Anna Wong ve Andrew Husby verilerin yayımlanmasından önce yaptıkları değerlendirmede TÜFE verisinin hem şahinlere hem de güvercinlere tezlerini destekleme fırsatı verebileceğine dikkat çekmişti.

Wong ve Husby, özellikle mal fiyatlarında genele yayılan bir dezenflasyonun güvercinlerin Fed’in yakın bir gelecekte durması görüşünü destekleyebileceğini, ancak hizmet enflasyonundaki yüksek seyrin de daha yüksek bir nihai faiz isteyen şahinlerin dikkat çekeceği bir nokta olabileceğini belirtti.

Çekirdek TÜFE’de gerçekleşebilecek bir yumuşama sonucu piyasaların ralli yapabileceğine dikkat çeken ekonomistler yine de yıllıklandırılmış aylık enflasyon temposunun Fed’in yüzde 2 hedefinden oldukça yukarıda seyrettiğini vurgulamıştı.

Ekim'de saatlik kazançlarda sınırlı artış dikkat çekmişti

ABD'de istihdam geçen ay tahminlerden güçlü gelerek işgücü piyasasının Fed'in agresif faiz artışlarına rağmen güçlü kaldığını göstermişti. Ortalama saatlik ücretlerin de ivmelenmesi enflasyon görünümü açısından dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedilmişti.

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Ekim'de 261 binle tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı yüzde 3,7'ye yükseldi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini istihdamın 193 bin artması, işsizlik oranının yüzde 3,6 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 4,7 arttı. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,7 artıştı. Bu yükseliş, ücret artışlarının enflasyona baskı yapmaya devam edeceğine işaret etti.

Açıklanan veri, Fed'in faiz artışlarına ve ekonomik görünümdeki kötüleşmeye rağmen işgücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret etti. Bu güçlü seyir, ABD ekonomisinin temel motoru olan tüketici güvenini de destekledi.

Fed'in faiz artışına daha duyarlı olan teknoloji ve gayrimenkul sektörleri sıkı para politikasının etkilerini hissetmeye başladı. Apple bazı birimlerinde işe alımları durdururken Amazon da kurumsal işe alımlara ara verme kararı aldı.

Goldman Sachs CEO'su David Solomon, ABD'de dün açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarının Fed'in para politikasını sıkılaştırmasının etki göstermeye başladığına yönelik pozitif bir işaret olduğunu söyledi

CNBC'ye verdiği demeçte, sermaye piyasalarının önümüzdeki aylarda toparlanmasını beklediğini ifade eden Solomon, "Şu anda yaşamakta olduğumuzun değerleme beklentilerinin yeniden ayarlanması olduğunu düşünüyorum.

Bu değerleme ayarlamasına önümüzdeki aylarda adapte olduğumuzda sermaye piyasalarının bir miktar yeniden açıldığını göreceğiz" dedi.

Solomon, insanların 2023 yılında şirketlerin karlarında büyümenin daha yavaş olmasını beklemelerinin sürpriz olmadığını da ifade etti. Demecinde kriptoparalara ilişkin soruları da yanıtlayan Solomon, "Kriptoparaların oldukça spekülatif olduklarını düşünüyorum, yatırımcılar ihtiyatlı olmalı" dedi.