Advertisement

Asya Borsaları, ABD’deki aşılama çalışamaları ve ekonomik desteklerle yükselen ABD ve Avrupa borsalarıyla yükselirken Hazine tahvilleri düştü ve dolar zayıfladı.

Asya Pasifik hisse senedi göstergesi Şubat ayından sonraki en iyi iki günlük yükselişini kaydederken Çin’de teknoloji hisselerindeki toparlanma bu yükselişte etkili oldu. Hang Seng Teknoloji Endeksi salı günü yüzde 5 yükselirken Tencent hisseleri yüzde 6 civarında yükseliş kaydetti.

ABD ve Avrupa’da vadeliler Pfizer ve BioNTech aşısının tamamen onaylanmasından sonra hafif bir yükseliş kaydederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi Jackson Hole öncesinde yükseldi.

Aşının onaylanmasıyla beraber piyasalar bu hafta geçen haftayla karşılaştırıldığında daha iyimser bir hava içerisinde. Yatırımcılar ise varlık alımı azaltımına dair bir mesaj verilip verilmeyeceğini öğrenmek için perşembe günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısına odaklanmış durumda.

Pfizer-BioNTech aşısı tam onaylandı

FDA'dan yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech'in Kovid-19 aşısı için 16 yaş ve üstü kullanıma tam onay vermesinin Kovid-19 salgınıyla mücadelede önemli bir kilometre taşı olduğu vurgulandı.

FDA yetkilisi Janet Woodcock, "Milyonlarca insan Kovid-19 aşılarını güvenle olurken, bazıları için aşıya ek bir güven duymak için Gıda ve İlaç Dairesi onayının önemli olduğunu kabul ediyoruz. Bugünkü kilometre taşı bizi ABD'de salgının gidişatını değiştirmeye bir adım yaklaştırdı." diye konuştu.

Pfizer, FDA'ya tam kullanım onayı için ABD, AB, Türkiye, Güney Afrika ve Güney Amerika'da 44 bin denekten gelen verileri sunduğunu açıkladı. Şirket, verilerin enfeksiyonu önlemede yüzde 91 etkili olduğunu bilirdi.

Şirket, 12-15 yaş arası verileri toplamasının ardından bu yaş grubu için de FDA'ya tam onay başvurusunu yapacak.