Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasalar geçen haftanın son işlem gününde Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik gerilimler ve Fed politikalarına ilişkin endişelerle satıcılı seyrederken yeni hafta iki liderin görüşeceğine ilişkin haberlerle pozitif başladı.

ABD Borsaları geçen haftayı düşüşle tamamlamıştı. S&P 500 cuma günü yüzde 0,72, haftanın tamamında yüzde 1,58 düştü. Nasdaq 100 de Cuma günü yüzde 1,14, haftalık bazda ise yüzde 1,71 geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi, Cuma günü Nisan 2020’den bu yana ilk kez teknik analizdeki 'ölüm kavşağı' formasyonuna girdi. Uzun vadeli trendleri izlemek için kullanılan ve 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin, 200 günlük hareketli ortalama seviyesini aşağı yönlü kesmesiyle oluşan formasyon çoğunlukla düşüşlerin devam edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise ABD endeksleri vadeli işlemlerde Biden ile Putin’in prensipte görüşmeyi kabul ettiklerine ilişkin haberle artıya geçti.

Asya borsaları kayıplarını kısmen geri verse de satıcılı seyretmeye devam ediyor.

Geçen haftayı yüzde 1,93 sınırında tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah fazla değişim göstermedi. Altının ons fiyatı güvenli liman iştahının azalmasıyla düşüyor.

Geçen hafta iki ayın ardından ilk kez haftalık bazda düşüş kaydeden petrol fiyatları zayıf. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,21 düşüşle işlem görüyor.

Biden-Putin görüşme için prensipte anlaştı

Fransa, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi durumunda, görüşmeyi kabul ettiklerini açıkladı.

Fransa cumhurbaşkanlık ofisi tarafından pazar gecesi yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ABD ve Rus liderlerin Avrupa’da güvenlik ve stratejik istikrarı görüşmek üzere bir zirve ve ardından ilgili paydaşlarla ikinci bir zirve düzenlemesini önerdiği belirtildi. Beyaz Saray liderlerin prensipte görüşmeyi kabul ettiğini teyit etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Diplomasi için her zaman hazırız. Ayrıca Rusya’nın savaşı seçmesi durumunda hızlı ve ciddi yanıt vermeye de hazırız. Ve şu anda, Rusya çok yakında Ukrayna’ya tam ölçekli bir saldırı düzenlemek için hazırlıklarını sürdürüyor gibi görünüyor” diye konuştu.

Biden yönetimi Rusya’nın saldırı hazırlıkları konusunda haftalardır uyarılarda bulunurken, Biden son olarak cuma günü Putin’in günler içinde harekete geçeceğine inandıklarını ifade etmişti.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklar da ABD’nin, müttefiklerine Rusya’nın Ukrayna işgalinin birden fazla şehri kapsayabileceğini söylediğini aktarmıştı.

Batılı yetkililerden oluşan kaynaklar, saldırıya uğrayabilecek şehirler arasında kuzeydoğuda Kharkiv ve güneyde Odessa ve Kherson’ın yer aldığını belirtmişti. Bugüne kadar Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığı iddialarını yalanlayan Rusya ise Belarus ile birlikte gerçekleştirdiği askeri tatbikatları, daha önce planlandığı şekilde 20 Şubat’ta sona erdirmedi ve Rus güçlerin Belarus’ta süresiz olarak kalacağını açıkladı.

JPMorgan Chase & Co. ekonomistleri Fed’in enflasyonu düşürmek amacıyla art arda dokuz toplantı boyunca faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Banka, ABD enflasyonunun Ocak ayında 1982'den bu yana en büyük sıçramasının ardından, daha hızlı parasal sıkılaştırma ihtimalini artan oranda satın alan Wall Street bankaları arasına katıldı. Daha önce 2022 için beş artış beklediğini belirten Goldman Sachs da, tahminini yediye çıkardı.

Başekonomist Bruce Kasman liderliğindeki JPMorgan ekonomi ekibi geçtikleri bir araştırma notunda, "Fed'in politika faizini, önümüzdeki dokuz toplantının her birinde 25 baz puan artırarak gelecek yılın başlarında nötr bir seviyeye taşımasını bekliyoruz" dedi.

ABD Ocak ayı verileriyle ilgili “yukarı yönlü büyük bir sürpriz” ifadesini kullanan ekonomistler, “Bundan sonrası için son çeyreğin rekora yakın hızında bir yavaşlama görmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyon konusuna da değinen ekonomistler “enerji sektöründeki mevcut fiyat baskıları azalsa dahi güçlü büyüme, maliyet baskıları ve özel sektör davranışları arasında birbirlerini besleyen bir döngünün kök salarak devam edebileceğini” belirttiler.

“ Merkez Bankaları’nın daha yavaş bir büyümenin yaratılması gerektiğine dair karar değişikliği ve kabulü ve bu durumun küresel finansal koşullara etkisi şu anda diğer yönlerden sağlıklı olan küresel zemine karşı en büyük tehdit olarak öne çıkıyor” ifadelerinin kullanıldığı rapor Cuma günü konuşan Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın kayda değer politika değişikliği üzerine yorumlarıyla devam ediyor.

Chicagı Booth School of Business’ın ev sahipliğinde New York’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Evan son 40 yılın en yüksek enflasyonuna atıfta bulunarak, “Para politikasının mevcut duruşu yanlış temelli ve önemli ayarlamalar gerektiriyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Altın fiyatları, jeopolitik risklerin güvenli liman taleplerini artırmasıyla 1.900 doların üzerine tırmandıktan sonra geriledi. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 830 TL civarında işlem görüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesine günler kaldığını düşündüğünü söylemişti. Rusya ise iddiaları reddederek işgal planı olmadığını ve birlikleri sınır bölgesinden çektiğini söylüyordu.

Beyaz Saray’ın ABD Başkanı Joe Biden'ın, Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgal eyleminin olmaması durumunda, Rusya Devlet Başkanı Putin'le buluşmayı prensipte kabul ettiğini açıklamasıyla altın fiyatları da hafif bir gerileme yaşadı.

Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftanın sonuna doğru jeopolitik risklerin artmasıyla uzun bir aradan sonra ilk defa 1.900 doların üzerine tırmanmıştı. Yeni haftaya başlarken 1.908 dolara kadar tırmanan değerli metal, Ukrayna’da tansiyonu düşüren haberler sonrasında 1.893 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 810 TL’ye kadar geriledikten sonra kademeli bir yükselişle 833 TL’ye kadar tırmanmıştı. Yeni haftada küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 841 TL seviyesini gören gram altın, 827 TL civarında bulunuyor.