Advertisement

Küresel piyasalarda yeni işlem gününde manşetlerde yine tahvil getirileri var.

Asya Borsaları Çin teknoloji hisselerindeki yükseliş ve Japon yenindeki zayıflığın ihracatçı şirket hisselerini desteklemeye devam etmesiyle artıda.

Japon Nikkei 225 yüzde 1'e, Hong Kong Hang Seng ise yüzde 2'ye yakın değer kazandı.

Hang Seng Teknoloji Endeksi, Çin’de Tencent ve NetEase dışındaki yerli online oyun geliştiricisine 60 yeni oyun için izin vermesi üzerinde tırmanışa geçti. MSCI Asya Pasifik Endeksi de teknoloji hisselerinin desteğiyle bir ara yüzde 1’in üzerinde yükseldi.

ABD vadeli endeksleri düşerken, Avrupa vadelileri artıda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 6 baz puanlık gerilemenin ardından bu sabah yeniden yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,27 yükselişle 1.235 seviyesinden işlem gördü. Türk lirası dolara karşı günlük yüzde 0,54 kayıpla en çok düşen gelişmekte olan ülke para birimi durumunda.

Petrol fiyatlarında ABD’de yaz aylarında araç kullanımının artması beklentisi ile Çin’de Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesinin talep üzerindeki etkileri takip ediliyor.

Bloomberg'in haberine göre, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) açıkladığı veriler ABD benzin stokları geçen hafta 1,82 milyon varil artış kaydettiğini ortaya koydu. Ancak stoklar hala 9 yılın en düşük mevsimsel seviyelerinde. ABD ham petrolün varil fiyatı 119 doların üzerinde, 3 ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor.

Stagflasyon uyarısı

Dünya Bankası birkaç yıl boyunca enflasyonun ortalama üzerinde, büyümenin de ortalama altında seyredebileceği uyarısında bulunarak küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşürdüğünü açıkladı.

Kurumun Başkanı David Malpass, Salı günü yayımlanan Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nda önsözünde, “Dünya Ekonomisi bir kez daha tehlikede. Aynı zamanda hem yüksek enflasyon hem de yavaş büyüme ile karşı karşıya. Küresel bir resesyon önlense bile, büyük arz artışları devreye sokulmadığı takdirde, stagflasyonun acısı yıllarca devam edebilir” değerledirmesini yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle enerji-gıda fiyatlarında yaşanan artışlar ile arz kesintilerine ve küresel merkez bankalarının faizleri çok düşük seviyelerden artırmaya başlamasına işaret eden Dünya Bankası, 2022 küresel büyüme tahminini yüzde 2,9’a düşürdü.

Kurum, Ocak ayında duyurduğu yüzde 4,1’lik küresel büyüme tahminini nisan ayında yüzde 3,2’ye çekmişti. Malpass, birçok ülke için resesyondan kaçınmanın zor olacağını öngördü.

Kurum ABD ile Euro Bölgesi büyüme tahminini yüzde 2,5’e çekerken, Çin’in büyüme beklentisini yüzde 4,3 olarak açıkladı. Türkiye için 2022 ve 2023 büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 3,2 oldu. Bu beklentiler Ocak ayında yüzde 2 ve yüzde 3 seviyesindeydi.