Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Gelecek hafta gerçekleşecek ABD ve Rusya dışişleri bakanları görüşmesinin diplomasi umutlarını yeşertmesi ile piyasalarda toparlanma çabası görülüyor.

Amerikan Borsaları perşembe gününü Ukrayna’da savaş ihtimalinin artmasına işaret eden gelişmelerin gölgesinde sert düşüşle kapamıştı.

Nasdaq 100 yüzde 2,9, S&P 500 yüzde 2,1 gerilerken bu sabah iki endeksin vadelilerinde sırasıyla yüzde 0,9 ve yüzde 0,7 yükselişle toparlanma çabası gözleniyor.

Asya piyasalarında ise boyutu nispeten hafif olmakla birlikte günlük kayıplar yaşanıyor.

Ukrayna’da diplomasi ihtimali dün ralli yaşanan “güvenli limanlardan” çıkışı da tetikledi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselişle yüzde 1,99’a yükseldi. Altının onsu yüzde 0,4 düşüşle 1.890 dolara geriledi.

Yen ise dolara karşı yüzde 0,2 düşüş ile bugün dolara karşı en çok değer kaybeden G10 para birimi konumunda. Gelişen ülke para birimleri ise artan risk iştahı ile dolara karşı hafif yükselişler kaydediyor.

Ukrayna kriziyle ilgili diplomasi umudu

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ihtimalinin “hala çok yüksek” olduğunu söyledi.

Biden Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için bir “sahte bayrak” olayı ile gerekçe yaratabileceğini öne sürdü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Rusya’nın saldırı için bahane aradığı görüşünde.

Rusya, Ukrayna krizi boyunca defalarca işgal iddialarını reddetmişti. Blinken, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile gelecek hafta bir araya gelecek.

Diplomasinin hala masada olduğunu gösteren bu gelişme karşısında sahada ise gerginlik sürüyor. Ukrayna’da ordu ve ayrılıkçılar arasında çatışmalar hızlandı. Ukrayna, ayrılıkçıların saldırılarını artırdığını belirtirken Rusya suçlamaların “temelsiz” olduğunu öne sürdü.