Advertisement

Dolar haftaya birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimine karşı değer kaybıyla başlarken hisse senetleri ve tahvil fiyatları hafif hareketlerle haftayı açıyor.

Geçtiğimiz haftayı yüzde 0,4 kayıpla kapatan Bloomberg Dolar Endeksi, bu haftaya da yüzde 0,1 düşüşle başladı. Türk lirası ve Endonezya rupisi dışında gelişen ülke para birimleri dolara karşı yükselişte.

Asya Pasifik Borsalarında Nikkei 225 olumsuz ayrışıyor. Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi ise artıda.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri hafif artıda, Euro Stoxx 50 vadelileri ise yüzde 0,2 yükseliyor. S&P 500 yedi işlem günü üst üste yükselişin ardından cuma gününü yüzde 0,1 ekside kapatmıştı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,64 seviyesinde. Avustralya 10 yıllık getirisi ise üç baz puan düşüşle yüzde 1,77’ye geriledi.

Altının onsu yüzde 0,4 yükselişle 1.800 dolara yakın. Bitcoin ise yüzde 1,3 artıda ve 61.950 dolardan alıcı buluyor.

Yellen'ın enflasyon öngörüsü

ABD’nin enflasyonda kontrolü yitirdiğine dair eleştirileri reddeden ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a göre yüksek fiyat artışları 2022’nin ilk yarısında da devam edecek.

CNN’e pazar günü konuşan Yellen arz sıkıntıları, sıkı işgücü piyasası ve pandemi kaynaklı diğer faktörlerle yükseliş kaydeden enflasyonun 2022’nin ikinci yarısında yumuşayacağını, mevcut durumun “geçici” bir zorluk olduğunu belirtti.

Bu ay içinde eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ABD’nin enflasyonda kontrolü yitirdiği eleştirisini yapmıştı. Piyasalardaki enflasyon beklentilerini yansıtan fiyatlamalar da enflasyonun bir süre daha ana tema olacağına işaret ediyor.

Enflasyon korumalı ile geleneksel devlet tahvilleri arasındaki farkı ölçen ve piyasanın enflasyon beklentisini yansıtan başa baş faizi 10 yıllıkta 2005 zirvesinden sadece 15 baz puan aşağıda seyrediyor.

Cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell Fed’in birçok farklı sonuca hazırlıklı bir konumda olduğunu belirterek varlık alım azaltımına yakında başlanacağını, buna karşılık faiz artışında sabırlı olacaklarını söylemişti.