Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Jeopolitik risklerin yeniden artmasıyla birlikte küresel çapta hisse senetleri satış dalgası yaşarken tahvil getirileri düşüyor, dolar güçleniyor.

Asya Pasifik’te Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng düşüşlere öncülük ediyor. Son dönemde Çin Merkez Bankası’nın likidite enjeksiyonundan destek bulan Çin hisseleri bu sabah da pozitif ayrışıyor.

Jeopolitik gelişmeler karşısında ABD 10 yıllık tahvil getirisi gelen alımlarla yüzde 2’nin altına düştü, sabah saatlerinde yüzde 1,96 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi Fed tutanakları sonrası yüzde 0,3 günlük yükseliş kaydediyor. Gelişen ülke para birimlerinin çoğunda dolara karşı kayıp yaşanıyor.

Gelişmiş ülke para birimleri de dolara karşı kayıp yaşarken sadece Japon yeninde dolara karşı yüzde 0,3 yükseliş yaşanması güvenli liman alımlarının kuvvetlendiğine işaret ediyor.

Petrol fiyatları İran ile nükleer anlaşmaya varılmasına yönelik için umut belirmesinin ardından düşüyor. Brent nisan kontratı varil fiyatı yüzde 2 günlük düşüşle 93 doların hemen altında.

Dünyada ise G-20 ülkelerinin maliye bakanları ile merkez bankası başkanları bu yıl ilk toplantılarını Endonezya’nın Cakarta kentinde gerçekleştirecek.

Fed tutanaklarında hızlı sıkılaşma mesajları

Fed üyeleri yakında faiz artışlarına başlama ve enflasyonun kalıcılaşması durumunda daha hızlı sıkılaşma için teyakkuzda kalma konusunda fikir birliği içinde.

Ocak ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanaklarında yer alan ifadelere göre birçok Fed üyesi “enflasyonun bekledikleri oranda düşmemesi durumunda Komite’nin destekleyici politikayı daha hızlı geri çekmesinin uygun olacağını” not etti.

Tutanaklarda ayrıca bilanço küçülmesine bu yıl başlanacağı vurgulandı. ABD ocak ayı tüketici enflasyonu yıllık yüzde 7,5 ile son 40 yılın en yükseğinde gerçekleşmişti. Aynı ayda Amerikan ekonomisinde ise yaklaşık 500 bin net istihdam yaratılmıştı.

Tutanaklara konu olan Fed toplantısı bu verilerden önce gerçekleşmişti. Birkaç hafta önce 75 baz puan olan para piyasalarındaki 2022 Fed sıkılaştırma beklentisi veriler sonrası 150 baz puana yükselmişti. Tutanakların ardından bu beklentide değişiklik olmadı.

Tutanakların Fed’in Mart ayında faiz artıracağına ve 50 baz puanlık bir artışın da masada olacağına işaret ettiğini belirten PNC Financial Services Group Ekonomisti Gus Faucher “Ekonominin tam istihdamda olduğu düşünüldüğünde önümüzdeki toplantı için enflasyonun durumu belirleyici olacak. Bazı üyeler ocak ayı TÜFE verisini 50 baz puanlık faiz artışı için gerekçe olarak görebilir” değerlendirmesini yaptı.