Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Amazon.com ve Apple’ın açıkladığı güçlü bilançolar, ABD’de ekonominin ikinci çeyrekte sürpriz bir şekilde daraldığının açıklanması ve bu veri ile Fed’in çok da agresif faiz artışları gerçekleştirmeyeceği beklentisi Wall Street endekslerini vadeli işlemlerde destekliyor.

Perşembe gününü yüzde 1 civarı yükselişlerle tamamlayan S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri bu sabah 07:35’de sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 artıda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ABD gayrisafi yurt içi hasıla verisinin ve Fed beklentilerinin etkisiyle 11 baz puan düşerek yüzde 2,68’in hemen altından kapandı. 10 yıllıkların getirisi bu sabah da Nisan ayından bu yana en düşük seviyeyi koruyor.

Bloomberg Dolar Endeksi de kayıplarını toplamda yüzde 1 ile aralıksız üçüncü işlem gününe taşırken, 1.266 seviyesinden işlem görüyor.

Asya’da ise görünüm biraz daha farklı. Borsalarda Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde düşüşler etkili oldu. Hang Seng endeksi haziran ayındaki tepe seviyesinden yüzde 10 düşerek düzeltme bölgesine girdi. Japon yeni değer kazandı ve dolar/yen 50 günlük haraketli ortalama seviyesinin altına indi.

Çin yönetimi dün ülkenin sorunlu konut sektörüne istikrar kazandırmak için çaba gösterilmesi çağrısı yapsa da ekonomik büyüme için zayıf bir tablo çizdi ve kayda değer teşvik adımları açıklamadı. Bu gelişme Asya piyasalarının olumsuz ayrışmasında etkili oldu.

ABD'de resesyon tartışmaları

ABD’de ikinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla verisinin yüzde 0,9 gerilemesi, böylece ekonominin iki çeyrek üst üste daralması siyasi tartışmaları da beraberinde getirdi.

ABD’de resmi resesyon ilanı alışıldığı üzere iki çeyrek üst üste daralma yaşandığında değil, Ulusal Ekonomik Araştırmalar Ofisi (NBER) akademisyenleri tarafından yapılıyor. Ancak Cumhuriyetçiler ekonominin resesyona girdiğini savunurken, Beyaz Saray ise buna karşı çıkıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Rick Scott, “Joe Biden Amerika’yı resmen resesyona soktu” açıklamasını yaptı. Biden ise Fed Başkanı Jerome Powell ile önemli bankacı ve ekonomistlerin ekonominin resesyonda olmadığını söylediklerini belirtti.

Düşük işsizlik oranı, istihdam artışı ve yabancı yatırımlara atıfta bulunan Biden, Kongre’ye enflasyona karşı hazırlanan yasayı geçirme çağrısı yaptı. Bu hafta Senato’daki Demokratlar tarafından sunulan yasa tasarısı için Biden, “enflasyonu düşürmek, açıkları kapatmak, sağlık maliyetlerini düşürmek, iklim kriziyle mücadele etmek için geçirebileceğiniz en güçlü paket” yorumunu yaptı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da “Büyümede kayda değer bir yavaşlama görüyoruz. Ama gerçek bir resesyon ekonomide tabana yayılan bir yavaşlamadır. Şu anda gördüğümüz şey bu değil” değerlendirmesini yaptı. Yellen, “Güçlü istihdam piyasasını koruyarak enflasyonu düşürebileceğimiz bir patika olduğuna inanıyorum” dedi.

Bununla birlikte Amerikan halkı, Fed sıkılaştırması ile enflasyonun etkisini çok açık bir şekilde hissediyor. Bu ay yayınlanan bir Pew Research anketi, Amerikalı yetişkinlerin yalnızca yüzde 13’ünün ABD’deki ekonomik koşulların mükemmel veya iyi olduğunu düşündüğünü gösterdi.