Advertisement

Snap’in kötü bilançosu büyüme endişelerini artırarak hisse senetlerinde yükselen trendi tersine çevirirken Amerikan vadelileri teknoloji hisseleri öncülüğünde geriliyor.

Nasdaq 100 ve S&P 500 vadelilerinde kayıp izleniyor. Asya’da ise ılımlı kazançlar gözleniyor.

Makro cephede ise büyüme endişeleri Amerikan tahvillerine yansıyor. Resesyon alımlarıyla 10 yıllık getiri yüzde 3’ün altına geriliyor.

Dolar gelişmiş ve gelişen ülke para birimlerine karşı yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 artıda. Euro/Dolar yüzde 0,3 düşüşle 1,02 altına indi.

Snap Etkisi

ABD piyasalarına bilançolar yön vermeye devam ediyor. Sosyal medya platformu Snap hayal kırıklığı yaratan hasılat verisi açıklamasının ardından vadeli piyasada yüzde 28 düştü ve başta Meta ve Alphabet olmak üzere diğer teknoloji devlerini de beraberinde aşağı çekti.

Şirketin ikinci çeyrek hasılatı yüzde 13 büyümeyle 1,11 milyar dolar olarak gerçekleşti. Reklam verenlerin bütçelerini kısması sonucu sosyal medya platformlarının en büyük gelir kaynağının erimesiyle sonuçlanıyor.

Şirketten yatırımcılarına yapılan açıklamada “Makroekonomik zorluklar, platform kuralları değişiklikleri ve artan rekabet kampanya bütçelerindeki büyümeyi sınırlıyor. Mevcut makroekonomik zorluklardan bağımsız olarak sonuçlardan memnun değiliz” değerlendirilmesi yapıldı.