Advertisement

Asya’da hisseler teknoloji şirketleri öncülüğünde yükselirken, tahvil rallisine mola veriliyor.

MSCI Asya Pasifik endeksi yükselişini ikinci güne taşıyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1'i aşan primle ralliye öncülük ediyor. Amerikan vadelileri de pozitif açılışa işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,4 artıda.

Tahvil getirilerindeki düşüş sona ererken 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 3,10’a ulaştı. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrediyoe. ABD ham petrol 104 dolarda, Brent ise 110 dolarda tutunmaya çalışıyor. Resesyon endişeleri emtia piyasasının geneline de hakim oluyor. Bloomberg Emtia Spot Endeksi Şubat ayından bu yana en düşük seviyede.

Küresel piyasalarda Powell yankıları

Fed Başkanı Jerome Powell ABD Kongresi’ndeki ikinci sunumunda resesyonun kaçınılmaz olmadığını söyledi. Fed’in güçlü işgücü piyasasını korumaya odaklandığını belirten Powell, “Enflasyonun gerçekten düştüğünü gördükten sonra ‘Görevimiz tamam’ diyebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Powell geçen hafta faiz kararında Temmuz için 75 ve 50 baz puan faiz artışının masada olduğunu belirtmişti.

Diğer Fed üyeleri içinde 75 baz puana olan eğilim artıyor. Fed Üyesi Michelle Bowman Temmuz'da 75 baz puan ve takip eden diğer birkaç toplantıda 50 baz puan artışı destekleyeceğini duyurdu.

Bowman “Gelecek veriye göre daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulabilir” dedi. Piyasa fiyatlamaları da Fed açıklamalarına göre şekilleniyor. Swap faizleri Fed faizlerinin daha önce 2023 ortasında tepe yapmasını yansıtırken artık zirveye Mart 2023’te ulaşılacağını fiyatlıyor.