Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Küresel tahviller 2008 finansal krizinden bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştiriyor.

Bloomberg'in küresel devlet ve şirket tahvillerini gösteren göstergesi Kasım ayında yüzde 4,9 getiri sağlayarak Aralık 2008'de kaydedilen yüzde 6,2'lik primden bu yana en büyük aylık kazanç olarak kaydedildi.

Kasım ayındaki ralli, Fed ve diğer merkez bankalarının faiz oranlarını artırmayı büyük ölçüde bitirdiği ve gelecek yıl indirmeye başlayacağı yönündeki beklentilerin artmasından kaynaklanıyor.

Fed Guvernörü Christopher Waller Salı günü, mevcut politika seviyesinin ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu düşürmek için iyi bir konumda olduğunu söyleyerek bu görüşün desteklenmesine yardımcı oldu.

Jamieson Coote Bonds Pty Kıdemli Portföy Yöneticisi James Wilson, "Waller şahin eğilimli bir üyeydi, bu nedenle güvercin tonda konuşması önemli oldu. Fed'in faiz artırım döngüsü sona ermiş gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

ABD tahvilleri Çarşamba günü bu ayki kazançlarını ilerletti. ABD 10 yıllıklarının getirisi dört baz puanlık düşüşle yüzde 4,28'e gerilerken, iki yıllıkların getirisi beş baz puanlık düşüşle yüzde 4,68'e geriledi.

Avustralya'da beklenenden daha zayıf gelen enflasyon verilerinin yatırımcıların sıkılaşma döngüsünün sona erdiği yönündeki beklentilerini destekledi. Veri sonrası Avustralya 10 yıllık tahvil getirileri 14 baz puan düştü.