Advertisement

Deutsche Lufthansa AG'nin en büyük hissedarı hükümetin 9 milyar euroluk (10 milyar dolar) kurtarma paketinin lehine oy kullanarak bir şans tanıyacağını belirtti.

Milyarder Heinz Hermann Thiele, Frankfurter Allgemeine Zietung'a verdiği mülakatta Perşembe günkü imtiyazlı hissedarlar toplantısı öncesinde paketi destekleyeceğini belirterek, iş adamının ne düşündüğüne ilişkin spekülasyona son verdi.

Thiele, daha öncesinde Alman hükümetine yüzde 20'lik pay için tanınan güçlü iskonto nedeniyle eleştiride bulunarak hisse satışının durdurulması tek başına sağlamıştı. Thiele, Çarşamba günü yayınlanan mülakatında, "Önerilen çözümün lehine oy kullanacağım." dedi.

Milyarder iş adamının desteğiyle birlikte Lufthansa'ya yönelik kurtarma paketinin onaylanması için gereken üçte iki oy güvence altına alınmış görünüyor.

Yatırımcıların sadece yüzde 38.8'i oylama için kayıt olurken, Thiele'nin yüzde 15.5'lik payı oyların yüzde 41'ine tekabül ediyor. Bunun anlamı hisse satışının kabul edilmesi için kalan oyların yaklaşık yarısının lehte kullanılması gerekiyor.

Söz konusu oylamanın konusu, devlet kredileri ve sessiz katılım da dahil olmak üzere daha geniş bir kurtarma paketinin bir kısmını oluşturuyor.