Advertisement
HABERLER ABONE OL

Habertürk'ün haberine göre, küresel lüks pazarı, Çin ve Euro Bölgesi de dahil büyük pazarlarda küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen pozitif büyüme sergilemeye devam ediyor.

 

Deloitte tarafından bu yıl 6’ıncısı hazırlanan, “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2019” raporuna göre 2017 mali yılında lüks tüketim şirketleri yüzde 10'un üzerinde artışla 247 milyar dolarlık satışa ulaştı.

Ortalama 2,47 milyar dolarlık şirket büyüklüğü ele alındığında, dünyanın ilk 100 lüks tüketim şirketi listesine giriş için gerekli minimum gelir 2017 yılında bir önceki yıla göre 7 milyon dolar artarak 218 milyon dolar oldu.

Lüks tüketim satışı yapan ilk 100 şirketin toplam satışlarının yaklaşık yarısını (yüzde 48.2) sektörün ilk 10 şirketi gerçekleştirdi. Bu 10 şirket arasında, ilk üçü yerini korudu. İlk 10 şirketin büyüme oranı ise (yüzde 14.2),ilk 100 şirketin büyüme oranını (yüzde 10.8) aştı. İlk 10 şirket aynı zamanda bileşik net kar marjını yüzde 11,6'ya yükseltti.

 

 

Deloitte Türkiye Perakende Sektörü Lideri Hande Özdiler; müşteri deneyimini odak noktasına alan lüks tüketim şirketlerinin dijitale yatırım yapmalarına dikkat çekti.

 

  • Günümüzde trendler hızla değişirken lüks şirketler marka mirası ve tarihini yeniden değerlendirerek yeni nesil tüketiciye odaklanan yaklaşımlar benimsiyor. Bunu başarmak için de dijital teknolojilere yatırım yapmaya kararlılar. 2017 Aralık ayında Louis Vuitton’un Facebook üzerinden chatbot Dijital Asistan’ını pazara sunmuş olması, kullanıcıların ürünleri Facebook arkadaşları ile paylaşmalarına ve hangi ürünü alacakları konusunu oylamaya açabilmelerine olanak sağladı.

 

Özdiler, "Eylül 2018’de Ted Baker’ın yapay zeka temelli chatbot’unu Facebook üzerinden tanıtarak müşterilerine sanal bir asistan sunmuş olması da dikkat çekici dijital uygulamalar arasında yer aldı. Bir başka gelişme de, 2018 yılının Kasım ayında Kering’in, müşterilerinin alışveriş deneyimini ve onlara sunduğu hizmetleri iyileştirebilmek adına bir veri bilimci ekibi oluşturması oldu." dedi

 

Kozmetik ve parfüm, 2017 mali yılında yüzde 16,1'lik satış büyümesi ile en iyi performans gösteren sektör oldu. Bu sayı, esas olarak sektördeki toplam 11 şirketten 7'sinin çift haneli yıllık büyümesi nedeniyle gerçekleşti.

İlk 100 lüks tüketim şirketinin 88’inin merkezi 9 ülkede yer alıyor ve bu şirketler ilk 100’ün gerçekleştirdiği lüks ürün satışının yüzde 93,4’ünü oluşturuyor. Diğer yandan, Fransa’daki en büyük şirketlerin ortalama büyüklüğü ortalama 8,3 milyar dolarken bu sayı ilk 100 şirketin ortalaması için 2.5 milyar dolar seviyesinde.

Aynı zamanda en iyi performans gösteren Fransa, 2017 mali yılında lüks ürün satışlarında yüzde 18,7'lik birleşik satış büyümesi gerçekleştirerek ilk 100 lüks ürün şirketlerinin toplam satışlarına en büyük katkıyı sağladı. İtalya ise en fazla şirket sayısına sahip olmasına rağmen (24),en düşük satış artış hızına sahip oldu.