Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi Rio Tinto Group demir cevheri sevkiyatının 2. çeyrekte önceki yıla kıyasla yüzde 1 düşüşle 79,1 milyon tona gerilediğini açıkladı.

Rio Tinto yayımladığı çeyrek dönem raporunda Çin’de ekonomik toparlanmanın piyasa beklentilerinin gerisinde kaldığını, gayrimenkul sektöründeki sıkıntıların devam ettiğini ve para politikasında gevşemeye rağmen tüketicilerin temkinli kaldığını belirterek “ülkenin talebinde kalıcı sıkıntılar 2. çeyrekte de devam etti” ifadesine yer verdi.

Şirket demir cevheri üretiminin bu yıl için ortaya konan beklentilerinin üst sınırında olacağını öngördü. Bu yıl için alüminyum üretim tahmini ise düşürüldü.

Rio Tinto ve Vale gibi emtia devlerinin açıkladığı sonuçlar, Çin’deki yavaşlamaya dair ipuçları vermesi ve küresel ekonomiye etkileri açısından yakından takip ediliyor. Dünyanın en büyük çelik tüketicisi Çin’de pandemi sonrası zayıf toparlanma demir cevheri talebi ve fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskıya neden oluyor.

Mayıs ayının sonundan beri kısmi toparlanma kaydeden demir cevheri bugün yüzde 1,1 düşerek ton başına 112,40 dolardan işlem görüyor.