Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye'nin başlıca şehir içi seyahat platformlarından Martı MRT.N, ABD Borsalarında dün gerçekleşen halka arz ile büyüme için yaklaşık 60 milyon dolar kaynak sağladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre halka arz ile yaratılan kaynak, var olan şehir içi ulaşım hizmetlerini büyütmek "ve/veya paylaşımlı ek çevresel sürdürülebilir mobilite hizmetlerinin çeşitlendirilmesi için gereken inovasyonların devreye sokulması amacıyla" kullanılacak.

Kısa mesefe seyahat alanında faaliyet gösteren Martı, iş planı çerçevesinde Türkiye'de tüm seyahat ve taşımacılık seçeneklerini bünyesinde barındıran mobilite platformu olmayı hedefliyor. Şirket kısa mesafe seyahat platformları arasında yüzde 50'nin üzerinde pazar payı ile en büyük oyuncu olduğunu yatırımcı sunumlarında belirtiyor.

Martı 2019 yılında, İstanbul içinde sınırlı bir alanda elektrikli scooter kiralayarak faaliyete başladı. Şirket kısa süreli kiralık araç filosuna 2021 yılında elektrikli bisiklet ve mopedleri de kattı.

Söz konusu araçların kiralama süresi, yatırımcı sunumuna göre ortalama 9-12 dakika arasında değişirken, şirket ileriki yıllarda araç filosunu daha uzun sürelerle kiralanan ve daha yüksek gelir yaratan elektrikli arabalarla genişletmeyi planlıyor.

Martı, Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 71'ini oluşturan büyük kentlerde faaliyet gösteriyor. Cep telefonlarından erişilen bir uygulama ile kiralanan araçlar, ağırlıklı olarak günlük düzenli seyahatler için kullanılırken, kullanımın üçte biri toplu taşımadan adrese giderken "son etap" seyahat, ufak bir bölümü ise eğlence amaçlı seyahat için kullanılıyor.

Şirketin kiraladığı araç sayısı geçen yıl yüzde 95 artışla 33 bine yükselirken, gelirleri de yüzde 47 artışla 25 milyon dolar oldu.

Yatırımcı sunumuna göre gelirlerin bu yıl yüzde 12 artışla 28.1 milyon dolar ulaşması, ayarlanmmış FAVÖK'ün ise 2022 yılındaki -3.9 milyon dolar seviyesinden -2 milyon dolar seviyesine iyileşeceği öngörüldü.

Martı, halka arz için kurulmuş özel amaçlı bir şirket (SPAC) olan ve borsada hali hazırda işlem gören Galata Acquisiton Corporation ile geçen hafta birleştikten sonra dün halka açıldı.

2019 yılında kurulan Martı'ya halka arz ile birlikte yeni yatırımcılar katılırken, halka arz öncesindeki başlıca yatırımcılar arasında Beco Capital, Autotech Ventures, PFG, Crescent Enterprises Ventures, EBRD ve Türkiye'den Actera bulunuyordu.

Öte yandan hisseleri dolar ile fiyatlanan şirket ilk işlem gününde yaklaşık yüzde 45 değer yitirdi.