Advertisement

MSCI Inc. tarafından yapılan açıklamada 2020 sınıflandırma değerlendirmesinde Türkiye'nin gelişen piyasa statüsünün gözden geçirilebileceği ve "öncü gelişen piyasa" ya da "ayrık" kategorisine indirilebileceği belirtildi.

MSCI Endeks Politika Komitesi Başkanı Dimitris Melas, Salı günkü açıklamasında "Son 12 içerisinde iki önemli gelişen piyasa, Arjantin ve Türkiye piyasa erişilebilirliği konusunda önemli ölçüde bozulmaya uğradı." dedi.

Arjantin hisse senetleri şimdilik gösterge niteliğindeki MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde bulunuyor. Sermaye kontrollerinin uzaması ya da daha sıkı bir hal almasının yatırımcıların erişimini sınırlandırması engellemesi durumunda, endeksten çıkış olabilir. Kurumun açıklamasına göre MSCI Argentina göstergesinde takip edilen (Hepsi yurt dışında listelenen) beş hisse için şimdiye dek böyle bir kısıtlama olmadı.

Kurum, MSCI Turkey Endeksi'ndeki hisse senetlerinin de, açığa satış ve hisse borçlanma yasaklarının erişimi baskılaması durumunda gelecek aylarda yeniden sınıflandırma için analiz edilebileceğini belirtti. Buna göre Türkiye gelişen piyasalardan öncü gelişen piyasalar ya da ayrık piyasa kategorisine indirilebilir.

Basın açıklamasında "17 Haziran 2020'deki MSCI 2020 Piyasa Erişilebilirlik Değerlendirmesinde belirtildiği gibi, Türk hisse senedi piyasasına erişilebilirlik seviyesi, sırasıyla Ekim 2019 ve Şubat 2020'deki açığa satış ve hisse senedi borç verme yasaklarından olumsuz etkilendi. Bu yasaklar kurumsal yatırımcıların faal olarak yatırım görüşlerini yansıtmalarını ve portföy risklerini hedge etme kabiliyetlerini ağır bir şekilde kısıtlıyor." ifadeleri yer aldı.

Ayrıca MSCI İzlanda Endeksi, Mart 2019'daki sermaye kontrollerinin kaldırılması nedeniyle ayrık piyasa kategorisinden öncü gelişen piyasalara geçirilecek. Açıklaya göre kurum, Nijerya, Lübnan ve Bangladeş'in hisse senedi piyasalarını da izlemeye aldı.

Ekim 2019’da 7 banka hissesi için, Şubat 2020’de ise Borsa İstanbul pay piyasalarında açığa satış yasağı getirilmişti. Türkiye halihazırda aralarında Güney Afrika, Rusya, Çin, Hindistan ve Yunanistan’ın da olduğu MSCI gelişen piyasalar endeksleri

kategorisinde yer alıyor. MSCI’ın öncü gelişen piyasalar kategorisinde Hırvatistan, Romanya, Sırbistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Bahreyn, Ürdün ve Lübnan gibi Ortadoğu ülkeleri bulunuyor. “Ayrık” kategorisinde ise Bosna, Ukrayna ve Filistin gibi piyasalar yer alıyor.