Advertisement
HABERLER ABONE OL

Elon Musk'ın 2021'in sonunda ismini vermediği bir hayır kuruluşa bağışladığını açıkladığı 5,7 milyar dolarlık Tesla hissesinin kendi hayır kurumuna gittiği ortaya çıkarken bu hamle vakfı ABD’deki en büyük kuruluşlardan biri haline getirdi.

Bloomberg News tarafından ele geçirilen bir vergi beyannamesine göre Musk Vakfı, 2021’in sonunda 9,4 milyar dolarlık varlığa sahipti. Vakıf geçen yıl kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yaklaşık 160 milyon dolar gönderirken bu rakam dünyanın en zengin kişisinin vakfının bir takvim yılında gerçekleştirdiği açık ara en büyük bağış olma özelliğini taşıyor.

Ünlü milyarderin bu dönemde gerçekleştirdiği en büyük bağış 55 milyon dolarla Memphis merkezli St Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’ne giderken ikinci sıra 54 milyon dolarla karbon temizleme projeleri için bir ödül oluşturmak üzere Musk’ın ortaklık kurduğu X Ödül Vakfı’nın oldu.

167,7 milyar dolar servete sahip

Söz konusu vergi formunda yer alan diğer bağışlar ise Musk’ın Teksas Chica’daki SpaceX uzay limanının yakınında bulunan Brownsville Teksas çevresindeki okul bölgelerine ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara taahhütlerini yerine getirdiğine işaret ediyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 51 yaşındaki Musk’ın kişisel serveti 167,7 milyar dolar olarak belirtiliyor. Ünlü milyarder pandemi sırasında Tesla’nın dahil olduğu şirketlerini Kaliforniya’dan Teksas’a taşımış ve hayır kurumunu değiştirmişti.

Vakfın vergi formlarında Musk, sağ kolu Jared Birchall ve Matilda Simon direktör pozisyonlarına sahip olduğu görülüyor. İlgili formda başka bir çalışana dair herhangi bir kayıt bulunmuyor.

2021 sonu itibarı ile ABD’deki en büyük vakfın 55 milyar dolarlık varlığa sahip olan Bill ve Melinda Gates Vakfı olduğu görülüyor. Bir vakıf sözcüsünün açıklamasına göre vakıf geçtiğimiz yıl yaklaşık 6,2 milyar dolarlık bağışta bulundu.

Siyasi tartışma

Musk daha önce aralarında Bernie Sanders ve Elizabeth Warren’ın da olduğu politikacılarla eşitsizlik ve varlık vergisiyle ilgili bir tartışma yaşamış ve 2021 Kasım ayında hayır kurumlarına 5,7 milyar dolarlık Tesla hissesi bağışladığını açıklamıştı. Ancak ünlü milyarder bu paranın hangi kuruma gittiğini asla söylememişti.

Hayır kurumlarına yapılacak büyük bir bağışın, Musk'ın ABD tarihindeki en büyük vergi faturası olarak tanımladığı rakamı azaltmaya yardımcı olabileceği değerlendiriliyor. Tesla CEO'su, değeri 16 milyar doları aşan bir dizi hisse senedi satışını tamamlamadan günler önce ki bunların büyük kısmı yaklaşık 23 milyon opsiyonun değerlendirilmesini kapsıyordu, bu yıl için 11 milyar dolardan fazla vergi ödeyeceğini tweetlemişti.